Bratislava - Finančné zastabilizovanie zdravotníckeho personálu, odvody štátu za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo vo výške 5 percent a zlepšenie pracovných podmienok by mali viesť k zníženiu migrácie zdravotníckeho personálu do zahraničia.
Po skončení dvojdňového seminára venovaného migrácii pracovnej sily v zdravotníctve to skonštatoval predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay. "Seminár má prispieť k tomu, aby hľadali odbory cesty, ako zastabilizovať odborníkov vo svojich krajinách a tým zabezpečiť aj kvalitné poskytovanie zdravotníckych služieb svojim občanom," uviedol.
Snahou SOZZaSS je preto práve finančná stabilizácia zdravotníckych pracovníkov prostredníctvom adekvátneho odmeňovania. Zväz chce dosiahnuť, aby boli platy slovenských lekárov vo výške trojnásobku oproti priemeru dosiahnutému v národnom hospodárstve a sestier 1,5-násobne. Za pozitívny pokladá fakt, že v prvom štvrťroku 2008 presiahla priemerná mzda v zdravotníctve priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
Ďalším krokom sú podľa Szalaya aj odvody štátu za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo vo výške 5 percent. "Aby skutočné rozdiely medzi nákladmi a platbami štátu boli vyrovnanejšie - pretože tam je prvý krok k zadlžovaniu zdravotníckych zariadení," skonštatoval.
Potrebné je riešiť aj zlepšenie pracovných podmienok zdravotníckych pracovníkov. Zdravotných sestier je nedostatok, sú preťažované, čo má dopady podľa predsedu zväzu aj na samotných pacientov.
Príchod zahraničných zdravotníkov na Slovensko v súčasnosti nie je vysoký. Na Slovensku dnes zostávajú pôsobiť väčšinou medici z tretích krajín, ktorí na Slovensku študujú a zdravotné sestry z Ukrajiny. "Ale že by sme mali prísun, príchody lekárov z krajín, ktoré vstúpili do EÚ ako posledné, napríklad Rumunsko a Bulharsko, ktorým sa uznala kvalifikácia, tak nie," zhodnotil Szalay.
Jazykovo zdatní smerujú podľa jeho slov do krajín ako je Taliansko, Nemecko či Rakúsko. Navyše na Slovensku potrebujú doškoľovanie a bariérou je aj to, že neovládajú slovenský jazyk.