Združenie miest a obcí Slovenska oponuje premiérovi Robertovi Ficovi. Ten v stredu po kontrolnom dni na Ministerstve životného prostredia SR konštatoval, že štát nemá žiadnu kontrolu nad distribúciou vody v krajine, čo považuje za neúnosné a neadekvátne.
"Nemám vedomosť, že by stav v zásobovaní pitnou vodou bol neadekvátny alebo neúnosný," reaguje na jeho slová podpredsedníčka ZMOS Viera Krakovská. Premiér prisľúbil, že vláda bude iniciovať so združením diskusiu, akým spôsobom sa voda dostane k obyvateľom, ZMOS sa dialógu podľa Krakovskej nevyhýba.
Najväčším problémom miest a obcí vo vodnom hospodárstve podľa Krakovskej je nedostatok finančných prostriedkov. "Naše potreby sú väčšie ako možností získať ich," podotkla. Nazdáva sa tiež, že samosprávy, ktoré sú v priamom kontakte so svojimi občanmi, poznajú problémy lepšie ako štát. Po transformácii vodárenstva majú obce a mestá povinnosť zásobovania pitnou vodou svoje obyvateľstvo. Kým to bolo pod štátom, obce nemali nástroj na ovplyvňovanie vodárenských spoločností, povedala Krakovská.
"Teraz sú obce a mestá akcionári týchto spoločnosti , čím môžeme cez ich orgány ovplyvňovať investície i chod spoločnosti, uviedla Krakovská. "Do vodovodov a kanalizácií čističiek odpadových vôd je potrebné ešte investovať okolo sto miliárd korún," dodala Krakovská.
Analyzovať stav ochrany a využívania vôd na území samospráv a ich povodí je zámerom prieskumu ZMOS, ktorý realizuje v súčasnosti vo vyše 2 900 obciach a 132 mestách. Samosprávy dostávajú v týchto dňoch od združenia dotazník s otázkami o tom, či má napríklad obec a mesto vybudovaný verejný vodovod, verejnú kanalizáciu, aká je v nich potreba čistenia odpadových vôd a ďalšie otázky súvisiace s povodňovou situáciou a protipovodňovou prevenciou.
Jeho cieľom je vytvoriť predpoklady pre zefektívnenie investícií do výstavby a prevádzky verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Ďalším cieľom je zamerať pozornosť miest a obcí na ochranu územia pred povodňami a zlepšenie nastavenia finančnej pomoci zo štátu a fondov Európskej únie.
Údaje majú samosprávy spracovávať v priebehu júla a augusta, iniciatíva ZMOS má tiež poslúžiť k väčšej informovanosti samospráv pri ochrane územia pred povodňami, protipovodňovej prevencii a ochrane pôd pred eróziou.