SME

Čím bude teplejšie počasie, tým bude účinok povodní väčší

Bratislava 21. júna (TASR) - Vývoj letných povodní na Slovensku závisí najmä od teploty vzduchu, ktorá ovplyvňuje jeho vlhkosť a od polohy tzv. európskej ...

Bratislava 21. júna (TASR) - Vývoj letných povodní na Slovensku závisí najmä od teploty vzduchu, ktorá ovplyvňuje jeho vlhkosť a od polohy tzv. európskej polárnej frontálnej zóny. "Predpokladáme, že sa v budúcnosti posunie mierne na sever, čo spôsobí, ako keby sa k nám tlačila stredomorská klíma," povedal pre TASR klimatológ Milan Lapin. Táto frontálna zóna sa tiahne cez škandinávske krajiny smerom na severovýchod a jej posun na sever prinesie dlhšie obdobia sucha. Naopak, v niektorých rokoch jej posun južným smerom zapríčiní u nás letné cyklonálne situácie s výdatnými zrážkami, ktorých dôsledky bolo možné vidieť napríklad v podobe rozsiahlych povodní v Česku v lete 2002, objasnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa už v lete vyskytne cyklonálna situácia v strednej Európe, tak má tendenciu opakovať sa," uviedol Lapin s tým, že keď sa povodia nasýtia, na vznik významnej povodne stačí aj 150 milimetrov zrážok v povodí v priemere. Upozornil, že pri cyklonálnych situáciách padá viac zrážok ako v minulosti a slovenské povodia nie sú schopné vodu tak rýchlo odvádzať. "Čím bude teplejšie počasie, tým bude v atmosfére viac vodnej pary (asi o 6 percent na 1 řC oteplenia), zrážky budú intenzívnejšie a účinok ničivých povodní väčší," upozornil. Konštatoval, že presný vývoj klímy do budúcnosti nepoznáme, ale všetky scenáre počítajú s rastom teploty vzduchu.

Klimatické zmeny ovplyvnia aj vývoj zimných a jarných povodní. "Po oteplení bude väčšia snehová pokrývka len v nadmorskej výške nad tisíc metrov, čo je asi päť percent územia," konštatoval Lapin s tým, že väčšia akumulácia snehu na jednom mieste a jeho následné topenie spôsobí lokálne povodne aj počas zimy. Vysvetlil, že oteplenie a veľké úhrny zrážok v zime, ktoré v minulosti neboli bežné, prinášajú povodne s horšími následkami, keďže ľudia ťažšie znášajú v zime evakuáciu a dlhšie trvá aj sušenie obydlí a pôdy.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných 20 rokoch malo Slovensko podľa Lapina šťastie, že sa mu najväčšie povodne vyhli, ale v budúcnosti možno rozsiahle povodne očakávať aj u nás. Objasnil, že veľká voda k nám prichádza napríklad po Dunaji, na malých územiach severovýchodného Slovenska vznikajú povodne tiež z búrkových lejakov alebo ich zapríčiňujú cyklonálne situácie, ktoré zasahujú celé povodia riek. "Žiadna slovenská oblasť nie je úplne imúnna voči povodniam," upozornil. Dodal, že povodne sú zriedkavejšie iba na riekach ako je Ipeľ, Slaná, či Rimava a naopak, voda pritekajúca z ukrajinskej strany Karpát môže spôsobiť problémy na tokoch Latorica, Uh či Tisa. Odtekajúca voda z Karpát predstavuje nebezpečenstvo aj na Orave, Kysuciach, v Západných a Nízkych Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 127 rokov sa zvýšila teplota vzduchu na Slovensku o 1,6 stupňa Celzia, v 20. storočí to bol rast o 1,1 stupňa Celzia, poznamenal Lapin. "Výraznejší rast je hlavne v posledných 20 rokoch, celkové úhrny zrážok sa príliš nezmenili, zaznamenali sme len pokles o 23 milimetrov v ročnom úhrne na Slovensku za 127 rokov," konštatoval. Podotkol, že sa však zmenila distribúcia zrážok a mierne vzrástli tak zimné, ako aj letné úhrny zrážok. "Objavili sa dlhšie suché obdobia a krátke obdobia s veľmi výdatnými zrážkami, počas ktorých sa vyskytovali letné povodne," povedal. Zdôraznil, že napriek vyšším úhrnom zrážok počas leta došlo k úbytku pôdnej vlahy a nástupu suchomilných rastlín na celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

ala pa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu