Bratislava 30. decembra (TASR) - Informačné centrum Národnej rady SR napĺňajúc ducha zákona o slobodnom prístupe k informáciám začne v prvý pracovný deň nového milénia svoju činnosť. Pre všetkých občanov tak vznikne možnosť pozrieť sa "parlamentu pod kožu", hodnotí tento krok riaditeľ Parlamentného inštitútu NR SR Ľubomír Fajták. Nové pracovisko bude navyše prijímať všetky podnety občanov na prácu zákonodarcov, ako aj ich žiadosti, a navyše zodpovedať za prezentáciu prostredníctvom elektronických médií vrátane internetu.
Nové parlamentné pracovisko, umiestnené v budove severných hradieb Bratislavského hradu, má podľa stanovených zámerov posilniť dôveru občanov k parlamentu. Ide o široko koncipované informácie o činnosti poslancov vo všetkých oblastiach, predovšetkým však o ich legislatívnej činnosti. O tomto pracovisku, ako zdôraznil Fajták, kancelária parlamentu uvažovala už skôr, než bol prijatý citovaný zákon, no až finančné prostriedky z programu PHARE umožnili dobudovať stredisko najkvalitnejšou výpočtovou technikou. Zdôraznil, že niektoré informácie, z hľadiska ľudskej zvedavosti najatraktívnejšie, zverejňované nebudú - ide napríklad o veci spadajúce pod určitý druh štátneho tajomstva, obchodného tajomstva, o osobnostné údaje, ale aj o rozhodovaciu činnosť súdov a niektoré oblasti životného prostredia.
Občania budú môcť podrobne sledovať celý proces prijímania nových zákonov, od ich podania do parlamentu vládnym kabinetom alebo poslancami, ale aj rokovania vo výboroch a počas schôdzí NR SR. Dôležitou súčasťou nových právnych noriem budú sprievodné dôvodové správy, ktoré by mali pomôcť všetkým zorientovať sa v zámeroch, ktoré sa danými zmenami sledujú. Pochopiteľne, že občania budú môcť sledovať, ako bol napokon zákon schválený, čo umožní prepojenie pracoviska a vnútorný parlamentný informačný systém.
Nemálo práce čaká nové informačné centrum kancelárie NR SR aj v súvislosti s aproximáciou práva, keďže už dnes musia nové právne normy obsahovať aj tzv. tabuľku zhody s právnymi predpismi platnými v krajinách Európskej únie. Pri príprave vlastných zákonov však poslanci zatiaľ povinnosť vypracovať takúto tabuľku nemajú, snáď už v roku 2001 dôjde k zmene, dodal riaditeľ Parlamentného inštitútu Ľubomír Fajták.