V Trenčianskom kraji je viacero vyhľadávaných miest na kúpanie, ale len jedno je oficiálne vyhlásené za prírodné kúpalisko. Ako vysvetlila Jozefína Bustinová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne (RÚVZ), o zaradenie plôch medzi prírodné kúpaliská rozhoduje vyhláškou Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP).
Kúpalisko musí byť dlhodobo a pravidelne kontrolované, nesmie mať v blízkosti zdroj znečistenia vody a musí mať prevádzkovateľa, ktorý sa oňho stará. Vodu kontroluje úrad každé dva týždne. Ďalšie „prírodné kúpaliská s neorganizovanou rekreáciou“ sú v Starej Turej, v Bánovciach nad Bebravou, v Starej Myjave, v Brezovej pod Bradlom a Nitrianskom Rudne. Aj tieto vody kontrolujú, ale len raz alebo dva razy za sezónu.
“Vzorky vody boli zatiaľ odobraté na laboratórnu analýzu len zo Zelenej vody a vyhoveli požiadavkám stanoveným na kvalitu vody,” dodala Bustinová. Ďalšie vodné plochy, ktoré ľudia na kúpanie využívajú ojedinele, už kontrolované nie sú. Podľa námestníka RÚVZ v Prievidzi Gabriela Šimka, okrem siníc môže vodu znehodnotiť najmä poľnohospodárska činnosť, keď napríklad unikne močovka.
rc;nr;pe