SME

SMK oslavuje desiate výročie vzniku bez Bugára

V Dunajskej Strede sa začali oslavy 10. výročia vzniku Strany maďarskej koalície. Neprišiel však na ne prvý predseda strany Béla Bugár a ani súčasný kritik Pála Csákyho Zsolt Simon.

V Dunajskej Strede sa začali oslavy 10. výročia vzniku Strany maďarskej koalície (SMK). Neprišiel však na ne prvý predseda strany Béla Bugár a ani súčasný kritik Pála Csákyho Zsolt Simon.

„Úprimne povedané, po tom poslednom roku, nie je dôvod oslavovať,“ povedal pre SITA Simon. Je mu ľúto, že nastal taký výrazný posun a strana sa namiesto integrácie rozdeľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bugár hovorí, že sa treba zamyslieť, ako ďalej. Podľa neho sa počas posledného roku zo strany vytláčajú ľudia, ktorí sú nepohodlní, prípadne majú iný názor než súčasné vedenie.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár ocenil, čo strana za desať rokov pôsobenia na politickej scéne na Slovensku dokázala. V roku 1998 sa podarilo integrovať tri maďarské strany do jednej a následne po voľbách sa stala zjednotená SMK súčasťou vládnej koalície. Bugár zdôraznil, že aj prispením SMK sa Slovensko dostalo do NATO a Európskej únie a maďarská menšina na Slovensku sa prestala vnímať ako nepriateľ. Aj preto Bugár, ktorý stál na čele SMK deväť z desiatich rokov, dlho uvažoval nad tým, či dnes do Dunajskej Stredy príde alebo nie.

S prejavom prišla aj Iveta Radičová z SKDÚ.

Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota ostro kritizoval kandidátku na post prezidenta Radičovú za jej účasť na sobotňajších oslavách desiateho výročia založenia SMK v spoločnosti Viktora Orbána. Slota to označil za hanbu!

SkryťVypnúť reklamu

"Je to hanba, že sa kandidátka na funkciu prezidenta republiky stretáva s takýmto extrémistom (poz. aut. Viktorom Orbánom), ktorý sa netají extrémnymi požiadavkami. Jednou z nich je revízia Trianonu. Keby bol revidovaný Trianon, je to koniec samostatnosti a suverenity Slovenskej republiky,“ vyhlásil po sobotňajšom rokovaní predsedníctva SNS v Žiline Slota.

Predseda SNS, ktorá nepostaví svojho kandidáta do prezidentských volieb, tvrdí, že stretnutie s Orbánom a SMK je „symbol tejto dámy do budúcnosti“.


Účastníkov pozdravila aj Merkelová

Na oslavách sa však zúčastňuje líder maďarskej opozície Viktor Orbán. Listom pozdravila účastníkov slávnostného zhromaždenia nemecká kancelárka Angela Merkel. Tá vyzdvihla, že SMK zohrávala od svojho vzniku významnú úlohu v procese integrácie Slovenska do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomstvo úspechu SMK sa podľa predsedu Európskej ľudovej strany Wilfrieda Martensa, skrýva v súdržnosti, preto sa s optimizmom pozerá do budúcnosti. „Musím sa vyjadriť uznanlivo o vašom konštruktívnom prístupe k vnútropolitickým otázkam,“ napísal v pozdravnom liste.

Bilancia SMK je podľa predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa bez debaty pozitívna.

„Váš výkon môžem len pochváliť. Vaša strana zohrávala dôležitú úlohu v naštartovaní vašej krajiny,“ uviedol vo videopozdrave. Zároveň zdôraznil, že účasť SMK vo vláde pozitívne vplývala na zlepšenie slovenskomaďarských vzťahov.

Csáky: Maďari si na Slovensku nezaslúžia ani jedno krivé slovo

Maďari si podľa predsedu SMK Pála Csákyho nezaslúžia na Slovensku ani jedno obvinenie, ani jediné kritické slovo. „My v tejto krajine nejeme chlieb niekoho iného, my nie sme príťažou na krku iných,“ vyhlásil dnes Csáky v prejave v Dunajskej Strede. Podľa neho, Maďari sú sebavedomí, slobodní občania. „Odmietame akékoľvek urážky, či už prichádzajú zo Žiliny, alebo z Bratislavy,“ zdôraznil. Zároveň dodal, že chcú žiť s každým v pochopení a v pokoji, ale vyžadujú preukázanie tolerancie a úcty.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Csákyho, Maďari nie sú len slobodní, ale aj hrdí. „Toto sebavedomie nás udržalo v Karpatskej kotline 1100 rokov,“ vyhlásil. Zdôraznil tiež, že po deviatich desaťročiach neexistuje hranica medzi „nami a našimi bratmi v Maďarsku“.

Csáky chce z SMK spoľahlivú a suverénnu stranu, ktorá dôsledne ochraňuje záujmy Maďarov a chce sa otvoriť ďalším menšinovým komunitám. „Stranu, ktorá naďalej zostane najdôslednejšou proeurópskou stranou Slovenska,“ povedal.

Maďari potrebujú novú jednotu, hovorí Orbán

Maďari žijúci v Maďarsku a za jeho hranicami potrebujú podľa predsedu maďarskej opozičnej strany FIDESZ Viktora Orbána, novú jednotu. „Príde okamih, že vznikne nová a trvalá jednota medzi Maďarmi doma a v zahraničí, vyhlásil na oslavách 10. výročia vzniku SMK Orbán. Podľa neho, treba hovoriť o budúcnosti Maďarov v Karpatskej kotline. Zároveň dodal, že po zániku hraníc sa starosti Maďarov stali spoločnými.

SkryťVypnúť reklamu

Globálne otázky podľa neho nezatlačia do úzadia otázky menšín. Upozornil však, že také problémy ako je neustále zdražovanie, nie sú len dočasné. „Zvyšovanie cien nie je prechodný jav,“ povedal.

Orbán ocenil, že slovenské opozičné strany sa zhodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta, ktorým je Iveta Radičová. „Zaslúžite si úctu,“ povedal. Vyzdvihol tiež, že spoločným kandidátom je žena. Pripomenul známy výrok, že ak chceme, aby sa o probléme rozprávalo, treba ho zveriť mužovi, ale ak chceme, aby sa problém vyriešil, treba ho zveriť žene.

Daul: Tlačový zákon je chybný a hanebný

Na oslavy prišiel aj predseda parlamentnej skupiny Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov v Európskom parlamente Joseph Daul. Ten povedal, že slovenský tlačový zákon je chybný a hanebný.

SkryťVypnúť reklamu

„Jeho zmena, prispôsobenie k európskym normám je nevyhnutné,“ povedal dnes Daul v prejave . Zároveň dodal, že európski socialisti nevidia hrozbu, akú tento zákon znamená. „Strana, ktorú zastupujem, bola vždy garanciou existencie demokratických princípov, základných ľudských práv ako sloboda prejavu a tlače v Európe. Tieto princípy sa dostali do ohrozenia prijatím hanebného tlačového zákona,“ vyhlásil.

Nový tlačový zákon schválili poslanci vládnej koalície. Dotknutému napríklad zabezpečuje právo na odpoveď na uverejnené informácie. Prvým, kto toto právo využil, je predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.


Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 691
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 376
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 871
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 562
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 708
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 498
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 113
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 13

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu