SME

Fico sa v Berlíne stretne s Merkelovou

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Premiér Robert Fico sa v stredu v Berlíne zúčastní na spomienkovom podujatí pri príležitosti 40. výročia udalostí v roku 1968 v bývalom Československu. Pri tejto príležitosti ...

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Premiér Robert Fico sa v stredu v Berlíne zúčastní na spomienkovom podujatí pri príležitosti 40. výročia udalostí v roku 1968 v bývalom Československu. Pri tejto príležitosti ho spolu s českým premiérom Mirkom Topolánkom prijme spolková kancelárka NSR Angela Merkelová.

"Spoločná účasť predsedov vlád oboch nástupníckych štátov ČSFR na tomto spomienkovom podujatí potvrdzuje dobré bilaterálne vzťahy medzi SR a ČR. Z nemeckej strany je to pozitívne reflektované jednak účasťou spolkovej kancelárky a jej vystúpením na spomienkovom podujatí a zároveň tým, že A. Merkelová po prvýkrát v takomto trojstrannom formáte oficiálne prijme predsedov vlád SR a ČR v sídle spolkového úradu kancelárky," povedal dnes pre agentúru SITA slovenský veľvyslanec v Nemecku Ivan Korčok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnými iniciátormi a organizátormi spomienkového podujatia sú slovenské a české veľvyslanectvo v NSR. "Hlavným cieľom spomienkového podujatia je upriamiť pozornosť nemeckej verejnosti a politických kruhov na 40. výročie Pražskej jari a z pohľadu SR prihlásiť sa k tomuto výročiu ako k udalosti, ktorá mala výrazný vplyv na ďalší vývoj vo vtedajšej rozdelenej Európe," zdôraznil Korčok.

Základné politické posolstvo podujatia reflektuje vnímanie Pražskej jari ´68 v dnešnom Nemecku. Pražská jar je v NSR podľa Korčoka vnímaná vo viacerých rovinách. Prvou je pokus o reformu socialistického zriadenia, pričom násilný vojenský zásah vojsk Varšavskej zmluvy a nasledujúca normalizácia potvrdila nereformovateľnosť komunistického režimu.

Druhou rovinou vnímania je zaradenie udalostí roku 1968 v Československu, spolu s protestnými vystúpeniami v Nemecku v roku 1953, Maďarsku v roku 1956 a Poľsku v 80. rokoch, do priamej súvislosti so zmenami, ktoré v roku 1989 vyústili do pádu totalitných režimov v krajinách strednej a východnej Európy. "V Nemecku sú tieto pohyby v krajinách vtedajšieho sovietskeho bloku považované za výrazné politické vystúpenia, ktoré boli súčasťou procesu vedúceho k pádu berlínskeho múru a umožnili znovuzjednotenie Nemecka," zdôraznil slovenský veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienkové podujatie v Nemecku je podľa Korčoka zároveň príležitosťou pripomenúť si a poďakovať sa za obrovskú vlnu solidarity, s ktorou boli udalosti v ČSSR sledované v rozdelenom Nemecku. V jeho západnej časti išlo nielen o solidaritu občiansku, ale aj politickú, konkrétne vyjadrenú predovšetkým mimoriadnou ústretovosťou voči tisíckam utečencov po augustovej invázii vojsk Varšavskej zmluvy. "V bývalej NDR boli reakcie pochopiteľne odlišné - na jednej solidarita občanov a na druhej hysterická obava Ulbrichtovho vedenia z vplyvu politiky Alexandra Dubčeka na stabilitu režimu v NDR a v celom komunistickom bloku," dodal veľvyslanec.

V rámci spomienkového podujatia sa za prítomnosti Angely Merkelovej, Roberta Fica a Mirka Topolánka v Berlínskom koncertnom dome (Konzerthaus Berlin) uskutoční slávnostný koncert, na ktorom sa predstavia operné sólistky Gabriela Beňačková a Eva Urbanová v sprievode Českého národného symfonického orchestra pod taktovkou šéfdirigenta opery Slovenského národného divadla Rastislava Štúra.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedu vlády SR spolu s predsedom vlády ČR tiež prijme predseda Nemeckého spolkového snemu Norbert Lammert. Po prijatí sa v priestoroch Nemeckého spolkového snemu uskutoční vernisáž výstavy „Tváre Pražskej jari. Rok 1968 v česko-slovenskej fotografii“.

Výstava je spoločným projektom veľvyslanectiev SR a ČR, Slovenského inštitútu Berlín, Českého centra, Centra pre historický výskum v Postupimi a Spolkovej nadácie pre vyrovnanie sa s diktatúrou SED. Jej ťažisko tvoria fotografie českých a slovenských fotografov, ktoré zachytávajú spoločenský prelom v bývalom Československu v období Pražskej jari, jej atmosféru a súvislosti, ktoré mu predchádzali, ako aj vpád vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 741
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 916
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 352
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 307
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 839
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 806
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu