Námestovo 22. júna (TASR) - Oravská priehrada patrila v tom čase k najmodernejším inžinierskym stavbám na výrobu elektriny v strednej Európe. Prvú turbínu uviedli do činnosti v máji 1953, informoval prevádzkový námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. Správy povodia horného Váhu Ružomberok Peter Caban.
Oravská priehrada sa rozkladá na ploche 34,32 štvorcových kilometrov a zmestí sa do nej 373,146 milióna kubických metrov (m3) vody pri maximálnej výnimočnej hladine. Vo vodnej elektrárni Orava sú nainštalované dva turboagregáty s celkovým výkonom 21,75 MW a maximálnym prietokom vody do každého agregátu po 50 m3/sec.
Prvé myšlienky riešiť problémy s veľkými vodami a povodňami na rieke Orava a pod sútokom Oravy s Váhom sa datujú už od 17. storočia, ale najmä po rozsiahlej povodni v roku 1813. Priehradu na sútoku Bielej a Čiernej Oravy začali stavať v roku 1941, 2. mája 1953 tam prifázovali prvý elektrický agregát.
Účelom Oravskej priehrady je akumulácia vody s ročným vyrovnávacím cyklom na nadlepšovanie prietokov pre energetické využitie a zníženie povodňových prietokov. Ďalším poslaním vodného diela je aj nadlepšovanie prietokov pre priemysel, poľnohospodárstvo, rekreáciu, šport a rybárstvo, dodal Caban.