BRATISLAVA. Už len podozrenie z úniku takej závažnej informácie ako je centrálna parita je dôvodom na odvolanie ministra financií - povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 poslanec NR SR a bývalý šéf rezortu vnútra Martin Pado (SDKÚ-DS). Poslanec označil ponúknutie funkcie ministra financií Jána Počiatka ministrovi za prázdne gesto.
"Demisiu buď podávam, alebo nepodávam. Chlapské gesto je, ak demisiu odovzdám do rúk prezidenta a nie že ju ponúkam premiérovi, nech rozhodne. To isté sa stalo aj po výbuchu v Novákoch s ministrom obrany Františkom Kašickým," uviedol Pado.
Podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) sa opozícia správa podľa príslovia "Ak mi zdochla koza, nech susedovi dve" a únik informácie o stredovom kurze si exminister financií Ivan Mikloš vymyslel. "Opozícia používa eštebácke metódy svojich členov, trpí komplexmi z toho, ako táto vláda robí sociálnu politiku a závisť opozície spôsobila to, že si Mikloš vymyslel únik informácií o stredovom kurze," povedal Kaliňák.
Ako ďalej dodal, opozícia obviňuje vládu z prezradenia stredového kurzu, vďaka čomu sa mali o stovky miliónov obohatiť finančné skupiny, bez jediného dôkazu.
Na otázku, či by prijal pozvanie J&T na jachtu on, neodpovedal. "Jedna miliarda z predaja bratislavských teplární na účte J&T, bývalý zamestnanec J&T ako pracovník na ministerstve vnútra a v konečnom dôsledku minister Počiatek na jachte J&T v Monaku - to je snáď dosť dôkazov na prepojenie vlády s finančnými skupinami," argumentoval Pado. Kaliňák oponoval zastavením privatizácie bratislavského letiska či vylúčením zisku zo zdravotníctva.
Mečiar: HZDS musí povedať, že je iné
ĽS-HZDS musí povedať, že je iná a nesplynúť s ostatnými koaličnými stranami. V dnešnej relácii STV O 5 minút 12 to uviedol líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v súvislosti s medializovanou kritikou SIS poslancov hnutia Miroslava Jureňu či sociálnymi návrhmi z dielne Jozefa Haleckého.
"Voľby budú v roku 2010 i pre nás a musíme povedať, v čom sme iní. Sme ale schopní potlačiť svoje ego v záujme vlády i parlamentu," deklaroval Mečiar. Zároveň potvrdil, že v radoch ĽS-HZDS pretrváva kritický názor na tajnú službu kvôli jej štruktúre a nekontrolovateľnosti. Výroky Haleckého sú podľa jeho slov výsledkom rokovania predstavenstva hnutia.
Na margo prehlásenia ministerky práce Viery Tomanovej, že v roku 2010 by sa vianočné príspevky mohli pretransformovať na 13. dôchodok, expremiér uviedol, že si vie predstaviť aj rok 2009. Za systémový považuje tento návrh aj líder opozičnej SMK Pál Csáky. Domnieva sa však, že by bolo múdrejšie urobiť zmenu zákona ešte pred prijatím eura.
Dvojročné pôsobenie vo vláde vníma Mečiar so spokojnosťou. Neprekáža mu ani dominantné postavenie Smeru-SD. "Buď sa dohodneme na všetkom, alebo na ničom. Taká je zásada. Pokiaľ sa nedohodneme, tak návrh nejde ďalej," vysvetlil spôsob fungovania koaličnej trojky. Zároveň považuje za dobré, že sú ľudia s vládou spokojní, aj keď je tento ukazovateľ podľa jeho slov relatívny. "Sme si vedomí, že v druhej polovici volebného obdobia to bude ťažšie," povedal.
Podľa Csákyho nie je spokojnosť občanov s vládou dôkazom, že exekutíva pracuje dobre. "Vládne v šťastnom období, nemusí nič robiť pre ekonomiku, nedoriešili nič zásadné, naopak, do čoho sa pustili, tam urobili problém," konštatoval bývalý vicepremiér. Domnieva sa, že v súčasnosti je populárny ten, kto nič nerobí.
Na margo dvojročného pôsobenia SMK v opozícii Csáky podotkol, že strana má profesionálne zdatné vedenie, nemá zlé preferencie a má stabilnú politickú základňu. "SMK je váženým členom medzinárodnej politickej scény," povedal na otázku, ako vníma izoláciu zo strany SDKÚ-DS a KDH. Mečiar sa domnieva, že ak bude "hlúposť" Mikuláša Dzurindu a Pavla Hrušovského v tomto smere pokračovať, urobia z Csákyho jediného opozičného proeurópskeho politika.
Obaja lídri sa v dnešnej diskusii zhodli na tom, že proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy musí pokračovať aj napriek neúspešnému referendu v Írsku.