„Zo 185 obyvateľov ku koncu minulého roka si trvalý pobyt nezmenilo 119 ľudí,“ povedala pre SITA Eva Petrenková z Mestského úradu Vysoké Tatry.
Medzi nimi je i 17 ľudí, ktorí aj po pričlenení katastra Štrbského Plesa k Štrbe zostanú naďalej obyvateľmi mesta. Títo ľudia bývajú na území, ktorého sa zmena katastrálnej hranice nedotkla. V občianskych preukazoch im tak aj naďalej zostane miesto trvalého pobytu Štrbské Pleso - Vysoké Tatry.
Podľa Petrenkovej v budúcnosti si budú musieť všetci obyvatelia Štrbského Plesa, s výnimkou 17 ľudí žijúcich na území mesta, zmeniť trvalý pobyt do obce Štrba. „Štatisticky sú už títo ľudia vedení v Štrbe, a tak je to nahlásené aj na polícii,“ doplnila Petrenková. Ak má niekto občiansky preukaz vystavený na neurčito, prípadne len nedávno vymenený a nechce si zmeniť miesto trvalého pobytu, môže mať v budúcnosti problémy napríklad aj pri voľbách. Podľa riaditeľky odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívie Škultétyovej každá obec vedie voličské zoznamy podľa trvalého pobytu obyvateľov. Z tohto pohľadu je podľa nej situácia jednoznačná. Tí obyvatelia Štrbského Plesa, ktorí si aj naďalej nechajú trvalý pobyt v meste Vysoké Tatry, hoci bývajú v katastri obci Štrba, budú vedení vo voličských zoznamoch v meste Vysoké Tatry a tam aj budú voliť. Prakticky sa tak môže stať, že časť obyvateľov z jedného domu na Štrbskom Plese bude v komunálnych voľbách voliť starostu a poslancov Štrby a druhá časť primátora a poslancov Vysokých
Pokles počtu obyvateľov Vysokých Tatier má priamy dopad aj na rozpočet mesta. Minulý rok získalo mesto z podielových daní 35,279 mil. Sk, z toho za obyvateľov Štrbského Plesa získalo mesto 1,379 mil. Sk. Odčlenenie Štrbského Plesa od mesta Vysoké Tatry len urýchlilo pokles počtu obyvateľov Vysokých Tatier. Podľa posledného sčítania obyvateľov v roku 2001 mali Vysoké Tatry 5 407 obyvateľov. Pod hranicu 5 000 trvalo prihlásených obyvateľov sa mesto dostalo v apríli 2004. K dnešnému dňu je v meste Vysoké Tatry prihlásených k trvalému pobytu 4 400 ľudí.