Trenčín 23. júna (TASR) - Trenčianski policajti vyšetrujú podozrenie z trestného činu pytliactva. Až dvojročné väzenie totiž hrozí 71-ročnému mužovi z okresu Trenčín za to, že na pozemku pri svojom rodinnom dome neoprávnene prechovával tri kusy srnčej zveri. Na dnešnom brífingu o tom informoval riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Ján Mičic. Muž tvrdí, že k činu ho viedla láska k prírode. Poľovnícky zväz má na to rozdielny názor.
Ako uviedol Mičic, ide o troj až štvortýždňovú zver, ktorú muž pravdepodobne našiel v lesnom poraste a choval ju od narodenia. "Môžeme povedať, že v tomto prípade sa pravdepodobne jedná o neznalosť zákona," uviedol. Zároveň upozornil na to, že nájdenú lesnú zver je vždy potrebné odovzdať najbližšiemu poľovníkovi alebo poľovnému združeniu. "V zásade však takto nájdená zver musí byť evidovaná a kontrolovaná príslušnými orgánmi," uviedol Mičic. Dodal, že zákonný spôsob, ako si ponechať nájdenú lesnú zver, neexistuje.
Na chov lesnej zveri upozornil políciu anonym. Dôchodca sa bránil, že zver choval z lásky k prírode. "Dá sa povedať, že podozrivý sa o túto zver staral skutočne dobre. To, či choval tieto zvieratá len z lásky k prírode, je vecou vyšetrovania," reagoval Mičic na otázku, či dôchodca nechoval zver pre mäso.
Ako uviedol Mičic, v tomto prípade nejde o bežný trestný čin, ktorý by polícia často v Trenčianskom kraji prešetrovala. Paradoxom je, že zver je stále v opatere podozrivého muža, pretože v súčasnosti by sa o ňu príslušné lesné hospodárstvo nemohlo lepšie postarať. Podľa Mičica je už ale zver pravidelne kontrolovaná.
Tajomník Regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu so sídlom v Trenčíne Rajmund Rapaič má na celú situáciu rozdielny názor. Podľa neho z dôchodcovej strany rozhodne nešlo o lásku k prírode. "Je to klasické pytliactvo. Keď má tri a nie jedno, tak je to určite kšeft. To nebolo od jednej srny, to hľadal a doniesol si ich domov," povedal pre TASR.
Problém vidí Rapaič aj v samotnom návrate srncov do voľnej prírody. "Bude to veľmi problematické, pretože už budú napáchnutí od ľudí a tým pádom je to veľmi zlé. Je teda otázne, či ich dať do prírody, alebo radšej do zoologickej záhrady," zhodnotil situáciu. Dodal, že takýto druh pytliactva sa stáva často tým spôsobom, že si napríklad deti nájdu srnca, ktorý leží na tráve, kde ho má srnka odloženého a zoberú si ho domov. Vtedy ide podľa neho o neznalosť zákona. V každom prípade neodporúča, aby sa ľudia aj nájdenej zveri vôbec dotýkali. "Len čo sa kontaktuje s ľudským pachom, tak srna ho už potom nechce," vysvetlil.
ddd pa