Bratislava 23. júna (TASR) - Zo štátnych ministerstiev sa po prijatí novely o prevode nepotrebných nehnuteľností zo štátu na samosprávu stanú realitné agentúry. Myslí si to poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor. Podľa neho sa dá predpokladať, že právna norma smeruje len k niekoľkým pripraveným obchodom.
Koaliční zákonodarcovia totiž navrhujú, aby sa prebytočný nehnuteľný majetok štátu v správe ministerstiev obrany, vnútra a dopravy, pôšt a telekomunikácií mohol odpredávať v osobitných ponukových konaniach aj iným osobám. Doteraz prebytočný nehnuteľný majetok v správe ministerstiev bezodplatne putoval na obce, respektíve samosprávny kraj, pokiaľ o neho neprejavil v 30-dňovej lehote záujem žiaden iný ústredný orgán štátnej správy.
"Prezentovaný zámer novely zákona je zbytočný, pre občanov nič neprinášajúci, rozširujúci byrokraciu a priestor na korupciu a kšefty na úradoch rozhodujúcich o privatizácii," uviedol pre TASR Fedor.
Právna úprava umožňuje uvedeným ministerstvám a organizáciám v ďalšom osobitnom ponukovom konaní a v opakovanom ďalšom osobitnom ponukovom konaní postupne znížiť cenu odpredávaného majetku najviac o 70 percent.
Podľa Fedora nie je dôvod meniť existujúci platný zákon, na podpore ktorého sa zhodla predchádzajúca koalícia i opozícia, a hlasoval za neho aj súčasný predseda vlády Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák i minister obrany Jaroslav Baška. Fedor sa domnieva, že pre vládu, ktorá sa zaviazala nič neprivatizovať, je obchodovanie s realitami veľmi príťažlivé.
"Touto novelizáciou sa teda skôr opäť rozširuje priestor na korupciu a netransparentnosť. Čarovné ustanovenie o možnom znížení ceny o 50 respektíve až 70 percent, je toho snáď najlepšou ilustráciou," konštatoval poslanec za SDKÚ-DS. Fedor zdôrazňuje zanedbateľný prínos z predajov do štátnej kasy z pohľadu výšky príjmov štátneho rozpočtu, zatiaľ čo pre mestá a obce predstavuje prípadný predaj majetku v objeme napríklad niekoľko desiatok miliónov Sk podstatnú sumu, ktorú môžu využiť na svoj rozvoj. Exminister obrany zároveň pripomína, že o tom, ako majú vyzerať mestá a obce Slovenska, budú opäť rozhodovať úradníci z Bratislavy.
Predkladatelia novely Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) argumentujú, že ak sa majetok presúva zo štátu na samosprávu zadarmo, má to negatívne dopady na príjmy štátneho rozpočtu. Parlament posunul právnu normu do druhého čítania minulý týždeň, definitívne by sa o nej malo rozhodovať v septembri.