Bratislava 24. júna (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR plánuje zriadiť a riadiť Inštitút kriminológie s realizáciou k 1. januáru 2009. Malo by v ňom pracovať deväť ľudí - riaditeľ, výskumní pracovníci, administratívno-technický pracovník a pracovník na úseku vedeckých informácií. V inštitúte by sa mali vykonávať aj stáže a študijné pobyty. Návrh už prešiel pripomienkami a po ich zhodnotení ho rezort spravodlivosti predloží na rokovanie vlády.
V návrhu sa uvádza, že účelom zriadenia Inštitútu kriminológie MS SR je vytvorenie výskumného pracoviska, ktoré by sa zaoberalo kriminologickým, trestnoprávnym a penologickým výskumom pre potreby kontroly kriminality na Slovensku - v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR z augusta 2006 a v súlade so Stratégiou prevencie kriminality v SR na roky 2007 2010. Návrh reaguje aj na potrebu vytvárania výskumného zázemia pre pripravovaný vládny program boja so zločinnosťou a na požiadavku postupnej metodickej i tematickej integrácie kriminologického výskumu v rámci Európskej únie.
Návrh predpokladá, že inštitút bude organizačne začlenený ako samostatný útvar na úrovni odboru sekcie trestného práva. Nebude samostatnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou. MS SR každoročne v štruktúre návrhu svojho rozpočtu uvedie i finančné prostriedky potrebné na fungovanie inštitútu. Mohol by využívať aj potenciálne doplnkové zdroje finančných prostriedkov na riešenie výskumných úloh z grantových agentúr, resp. od príslušných orgánov OSN alebo EÚ.
Inštitút by mal spolupracovať aj s výskumnými a teoretickými pracoviskami podobného alebo súvisiaceho zamerania v SR i v zahraničí (Medzinárodný inštitút OSN pre výskum kriminality a trestnej justície - UNICRI Turín, Európsky inštitút pre prevenciu a kontrolu kriminality HEUNI Helsinky, Inštitút pre kriminológiu a sociálnu prevenciu - IKSP Praha, Inštitút pre kriminológiu - IC Cambridge, Národný kriminologický inštitút NIC Budapešť a pod.).
Inštitút by sa mal stať tiež členom medzinárodných odborných spoločností (Medzinárodná kriminologická spoločnosť ISC, Európska kriminologická spoločnosť ESC, Medzinárodná spoločnosť pre trestné právo - AIDP, Svetová viktimologická spoločnosť WSV a pod.).
Takisto by sa mal podieľať na akciách (napr. výskumy organizovanej zločinnosti, metodická pomoc pri zavádzaní efektívnych preventívnych programov) medzinárodných organizácií (napr. Komisia OSN pre prevenciu kriminality a trestnú justíciu CCPCJ, Úrad OSN pre drogy a kriminalitu UNODC, Európska sieť prevencie kriminality EUCPN).
Inštitút by mal vyvíjať i edičnú, publikačnú a vedeckopopularizačnú činnosť (napr. vydávanie štúdií po ukončení jednotlivých výskumných úloh, neperiodické vydávanie prekladov významných dokumentov OSN, EÚ, RE v oblasti kontroly trestnej činnosti).