Bratislava 24. júna (TASR) Zásadnou otázkou pre Slovensko je, ako sa s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy vyrovná Česká republika. Po dnešnom stretnutí s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslavom Vlčekom to na stretnutí s novinármi uviedol predseda Národnej rady SR Pavol Paška.
"Poslanecká snemovna pokračuje v ratifikácii, pridelili sme Lisabonskú zmluvu na prerokovanie do výboru. Do konca septembra ju má prerokovať a snemovni nič nebráni ju ratifikovať," vysvetlil Vlček. Iný proces sa odohráva v senáte, ktorý prerušil diskusiu a vyzval Ústavný súd o vyjadrenie, či Lisabonská zmluva nie je v rozpore s Ústavou ČR. Po jeho rozhodnutí by podľa Vlčka mala ratifikácia pokračovať aj v senáte.
Podľa Pašku obaja štátnici diskutovali o témach, ktoré sú pre predsedov parlamentov najhorúcejšie. "Hlavne je to otázka zvládnutia techniky a zvýznamnenia postavenia národných parlamentov v rámci EÚ," uviedol predseda NR SR. Dialóg pokračoval aj o Lisabonskej zmluve. "Aj konferencia predsedov parlamentov v Lisabone dala veľmi jasne najavo, že ratifikačný proces musí pokračovať a že EÚ, ak nechce zamrznúť vo svojej integrácii, musí hľadať riešenia, ako ďalej," skonštatoval v tejto súvislosti Paška.
"Chcel som poznať názor pána predsedu, keďže po 1. januári 2009 bude Česká republika predsedajúcou krajinou, a že by som v tej dobe zvolal predsedov parlamentov 27-čky a bavili sme sa o implementácii Lisabonskej zmluvy do národných parlamentov, pretože nás tam čaká množstvo úloh," skonštatoval Vlček.
Lisabonská zmluva je podľa Pašku nástrojom obrovského posilnenia parity postavenia národných parlamentov, ale aj parity v rámci usporiadania EÚ a vzťahov práve k európskym inštitúciám. "Vzdajme sa svojej zdanlivej suverenity v prospech našej veľkosti. Európa môže z hľadiska globálnych tendencií vývoja svetovej politiky a ekonomiky uspieť len ako veľký, silný hráč so všetkými externými znakmi, ktoré na to potrebuje a na to potrebuje národné parlamenty," skonštatoval Paška.