Približne dve stovky ľudí dnes protestovali pred úradom vlády proti pokračujúcim prácam na stavbe skládky odpadu v Pezinku. Smetisko sa podľa aktivistov buduje napriek zákazu Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Ministri protestujúcim sľúbili, že polícia dnes bude asistovať pri doručení rozhodnutia o zastavení stavby, čo by mohlo práce prerušiť.
Rozhodnutie o zastavení prác by mali doručiť ešte dnes
Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že polícia bude asistovať pri doručení rozhodnutia Inšpektorátu životného prostredia Bratislava dodávateľovi stavby, na základe ktorého má bezodkladne zastaviť práce na budovaní skládky v Pezinku.
To by malo podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka doručiť ešte dnes. Doplnil, že dodávateľ stavby ho odmieta prijať, takže po jeho doručení a nadobudnutí právoplatnosti musia byť všetky stavebné práce zastavené.
"Rozhodli sme sa, že podnikneme takúto spoločnú aktivitu, aby sa táto agónia ďalej nepredlžovala," vysvetlil po rokovaní vlády šéf rezortu vnútra. V prípade marenia tohto úradného rozhodnutia bude polícia postupovať v zmysle ďalších predpisov. "Budeme sledovať každý krok, ktorý sa v tejto veci urobí," podčiarkol Kaliňák s tým, keďže tento zákon ide mimo policajný zbor, polícia nemohla predtým zasiahnuť.
"Výzva na zastavenie prác sa nerešpektuje, ale to zatiaľ nemá súvis s trestným zákonom, ak samotné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, tak jeho nerešpektovanie je porušením, kde nastúpi polícia," pripomenul minister vnútra. Dodal, že oba rezorty spravili opatrenia, ktoré napomôžu k posunutiu celej situácie dopredu, "keďže čas hrá proti nám aj proti obyvateľom Pezinka".
Fico na rokovanie neprišiel
Stavba skládky v minulých mesiacoch dostala aj politický rozmer, keďže sa do jej výstavby zapojili predstavitelia Smeru-SD premiéra Roberta Fica. "Napriek vášmu prísľubu, napriek zákazu výstavby, bez platného stavebného povolenia sa skládka už dva mesiace veľkým tempom buduje," uviedli vo výzve šéfovi vládneho kabinetu organizátori demonštrácie. Fico sa však na dnešnom zasadnutí vlády nezúčastnil, keďže mal na pláne zahraničnú cestu.
Skládku pôvodne povolil krajský stavebný úrad, ktorý vedie nominant Ficovho Smeru-SD Ján Man mladší. Tomu patrili pozemky pod plánovaným smetiskom, ktoré mala okrem toho postaviť firma jeho otca Jána Mana staršieho. Spoločnosť Ekologická skládka po protestoch previedla projekt na inú firmu, aj tá je však podľa niektorých médií blízka Manovcom.
Stavia sa napriek zákazu
Demonštranti kritizovali najmä to, že sa na smetisku stavia napriek zákazu Slovenskej inšpekcie životného prostredia. "Podnikli sme to, aby dodávateľ stavby musel rešpektovať rozhodnutie inšpekcie, teda aby prevzal rozhodnutie o okamžitom zastavení prác. Ako mu to bude doručené, nadobudne toto rozhodnutie právoplatnosť a v súčinnosti s políciou sa zariadi, aby stavebné práce nepokračovali," vyhlásil po rokovaní vlády minister životného prostredia Jaroslav Izák.
Minister vnútra Robert Kaliňák poznamenal, že doteraz policajti nemohli proti staviteľom zasiahnuť, pretože rozhodnutie nebolo právoplatné.
Protestujúci taktiež spochybnili nedávne rozhodnutie Generálnej prokuratúry, podľa ktorej bolo kritizované územné rozhodnutie na stavbu skládky v súlade so zákonom. Prokuratúra podľa nich vychádzala z neúplných a neaktuálnych podkladov. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka výčitky odmietol. "Mali sme celý kompletný spisový materiál," vyhlásil. Podľa Izáka však rozhodnutie prokuratúry neznamená, že skládku možno budovať, keďže staviteľom stále chýba platné stavebné povolenie.