AKTUALIZOVANÉ 20:12

Počiatka opozícia neodvolala

Nominant vládneho Smeru-SD Ján Počiatek zostane aj naďalej ministrom financií. Opozičný návrh na jeho odvolanie dnes v parlamente nepodporila koalícia.

(Zdroj: Shooty, 19.6.2008)

Minister financií Ján Počiatek ostáva aj po dnešnom hlasovaní poslancov Národnej rady (NR) SR vo svojej funkcii. Zo 104 prítomných hlasovalo za vyslovenie nedôvery 48 zákonodarcov, proti bolo 55 a jeden poslanec sa hlasovania zdržal. Na odvolanie ministra je pritom treba 76 hlasov zákonodarcov.

Podľa očakávaní za vyslovenie nedôvery nehlasoval žiadny poslanec vládnej koalície, návrh podporili iba členovia opozičných strán.

Počiatek bol v poradí tretím ministrom Ficovej vlády, ktorý v parlamente čelil návrhu na odvolanie. Pred ním to boli minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanovej. Ani v jednom prípade opozícia neuspela.

Opoziční poslanci požiadali o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu kvôli podozreniu z úniku informácií pred zmenou centrálnej parity slovenskej koruny voči euru v stredu 28. mája tohto roka. V ten deň sa mali na trhu realizovať neobvykle vysoké objemy obchodov so slovenskou menou. Niekoľko dní predtým podľa medializovaných informácií minister Počiatek navštívil v Monaku jachtu finančnej skupiny J&T, ktorá podľa podpredsedu opozičnej SDKÚ-DS Ivana Mikloša na nečakanej revalvácii parity zarobila stovky miliónov korún.

Počiatek: Nič nové som sa nedozvedel

Minister financií Ján Počiatek na dnešnej mimoriadnej schôdzi k jeho odvolávaniu nepočul z úst opozičných politikov jediný zásadný dôkaz preukazujúci únik informácií pri zmene centrálnej parity. Rovnako nepočul žiadne dôkazy o prepojení Smeru-SD, respektíve vlády na finančné skupiny.

Keby došlo k úniku informácií, tak to škandál je, konštatoval s tým, že neexistujú žiadne dôkazy potvrdzujúce únik informácií. Viac svetla do prípadu podľa Počiatka vnesie správa Národnej banky Slovenska.

Počiatek potvrdil, že cestu do Monaka si hradil sám a jeho výlet na Veľkú cenu formuly 1 v žiadnom prípade nesúvisel s J&T. Ministra zaujímala najmä atmosféra pretekov, "hluk a smrad" a nie iba samotný výsledok veľkej ceny.

Opozičným predstaviteľom, predovšetkým podpredsedovi SDKÚ-DS Ivanovi Miklošovi vyčítal slovník, používajúci slová myslím, mám podozrenie, za ktorým nasleduje nejaká fikcia. Podľa Počiatka by si Mikloš nemal dovoliť bez akýchkoľvek dôkazov vyslovovať také obvinenia ako v posledných dňoch. Svojimi vyjadreniami zároveň Mikloš dopredu diskvalifikuje správu NBS, o ktorej záveroch bude v septembri asi hovoriť slovami: ako som bol býval spomínal na júnovej schôdzi, atď., poznamenal.

Minister financií upozornil, že zmena úrovne centrálnej parity je zložitý proces a údaje sa nekomunikujú takým jednoduchým spôsobom, ako sa to snaží ľuďom nahovoriť opozícia. Guvernér NBS Ivan Šramko si podľa neho na utorkové vyjadrenia ohľadom zmeny parity musel vyžiadať výnimku európskych inštitúcií.

Počiatek Miklošovi bližšie pripomenul napríklad kauzy Veriteľ či privatizáciu SPP.

Kaliňák: Ak je niekto usvedčený z klamstva, tak je to Mikloš

Ak je niekto v kauze ministra financií Jána Počiatka usvedčený z klamstva, tak je to podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Počas parlamentnej rozpravy k Počiatkovmu odvolávaniu to dnes povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

"Nemáte problém klamať," povedal Kaliňák na Miklošovu adresu. Mikloš podľa Kaliňáka klamal, keď hovoril, že sa nikdy nestretol s predstaviteľmi J&T. Šéfovia J&T však konštatovali, že sa s Miklošom stretli viackrát, aj priamo na Úrade vlády. Mikloš si na to podľa vlastných slov nepamätá.

Opozícia podľa ministra vnútra hovorí iba to, čo sa jej hodí, vytrháva vyjadrenia z kontextu, a to tak slová finančníkov, ako aj guvernéra Národnej banky Slovenska.

Podozrenia z úniku informácií o zmene centrálnej parity koruny voči euru si podľa Kaliňáka opozícia vymyslela, čo potvrdzuje vývoj kauzy. Zatiaľ čo minulý týždeň dával Mikloš do súvisu Počiatkovu nedeľňajšiu návštevu na jachte J&T v Monaku s možným únikom informácií o zmene centrálnej parity, dnes už pripúšťa, že o tom vrcholní politici vedeli až v utorok.

Návštevu ministra financií na jachte finančnej skupiny považuje Kaliňák za vnútrostranícky problém Smeru-SD, lebo Počiatek sa nesprával ako sociálnodemokratický politik.

Ak opozícia v súvislosti s Počiatkom hovorí o megaškandále, Kaliňák ukázal poslancom megaplagát fotografiu Mikloša v cyklistickom drese, na ktorom bolo viacero firemných reklám. Najväčšou reklamou na drese bola reklama firmy CSC Computer Sciences. Podľa Kaliňáka dodávala táto spoločnosť za 1,2 miliardy Sk (40 miliónov eur) počítače pre štát. Kaliňák sa zároveň spýtal, či Mikloš nebol s vrcholným predstaviteľom tejto firmy na dovolenke na Aljaške a či mu dovolenku neplatil. Plagát odovzdá Kaliňák predsedovi výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Gáborovi Gálovi (SMK).

Rokujú bez premiéra, ten je v zahraničí

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka opozícia úplne zbytočne míňa peniaze daňových poplatníkov na schôdze, ktoré sú nezmyselné. Vláda podľa Kaliňáka je proti odvolaniu Počiatka, pretože tvrdenia opozície sú tendenčné. Minister Kaliňák tvrdí, že podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš klamal, keď hovoril, že informácie o zmene parity predčasne unikli. SDKÚ ďalej obvinil z toho, že eštebáckym spôsobom kádruje ľudí, kde pracujú. Poslancovi za SDKÚ Ivanovi Štefancovi povedal, že „ak nie ste v zoznamoch, právom tam patríte.“

Nezaradený poslanec František Mikloško sa pýtal, prečo v pléne nie je guvernér NBS Ivan Šramko, ktorý v utorok povedal, že informácie o parite neunikli. „Prečo nezverejnil túto informáciu hneď,“ pýta sa Mikloško s tým, že išlo o „kardinálnu informáciu“ v celej kauze. Podľa neho je veľmi divné, že Šramko to povedal až v utorok, deň pred dnešnou schôdzou.

„Prečo je schôdza dnes, keď tu nie je premiér Robert Fico,“ pýtal sa šéfa parlamentu poslanec za SDKÚ Milan Hort. Podľa neho opozícia bola ochotná rokovať kedykoľvek, trebárs aj v noci, ale za prítomnosti predsedu vlády. Premiér Fico je dnes na zahraničnej ceste v Berlíne.

Za koho vlády si naryžovali viac?

Premiér Robert Fico bol hrdinom, kým na neho finančná skupina J&T nenakričala, potom sa stiahol ako zbitý pes. Počas parlamentnej rozpravy to povedal poslanec za SDKÚ Štefan Kužma.

Premiérove kroky v Počiatkovej kauze podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša svedčia o podozreniach, že vláda je závislá od niektorých finančných skupín. Opozícia sa snaží ministrovi financií vysloviť nedôveru pre podozrenia z úniku informácií o zmene centrálnej parity koruny a eura.

Poslanec za KDH Stanislav Kahanec pripustil, že finančné skupiny narástli za osem rokov vlády Mikuláša Dzurindu, počas Ficovho vládnutia však kabinetu prerástli cez hlavu.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj sa spýtal, kto je okrem ministra financií poškodený. Zdôraznil, že za sociálne a spravodlivé považuje zhodnotenie slovenskej koruny za terajšej vlády, ktorá podľa neho za dva roky zosilnela trikrát viac ako za osem rokov Dzurindových kabinetov.

Minister kultúry Marek Maďarič upozornil, že finančné skupiny svoj majetok niekoľkonásobne zhodnotili za Dzurindových vlád. Opozícia chce podľa neho návrhom na odvolanie poškodiť vládu a prekryť jej úspechy. Počiatkovu kauzu považuje za vymyslenú, obvinenia v samotnej podstate sú neexistujúce a nepreukázateľné.

Paška: Dôvod na odvolanie nie je, schôdza je zbytočná

Opozícia dnes nevyhovela predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi a neustúpila od konania mimoriadnej schôdze.

Podľa Pašku SDKÚ a KDH mali stiahnuť návrh na zvolanie schôdze, pretože je „absolútne jasné,“ že pominuli dôvody, pre ktoré požadujú Počiatkov odchod z vlády. Pripomenul utorňajšie vyhlásenie guvernéra Národnej banky Slovenska, podľa ktorého informácia o zmene centrálnej parity slovenskej koruny voči euru bola známa až 28. mája popoludní.

Paška tvrdí, že tak neobstojí dôvod opozície z dôvodovej správy na zvolanie schôdze, že Počiatek údajne prezradil informáciu o zmene parity finančným skupinám. „Tento dôvod bol nespochybniteľne vyvrátený,“ povedal po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia Paška.

Podľa Pašku opozícia mala upustiť od mimoriadnej schôdze „v záujme logiky a čistoty slovenského parlamentarizmu.“ Od SDKÚ-DS a KDH by očakával priznanie, že klamali. „Pre Dzurindu a Mikloša, pre ktorých je lož tradičná pracovná metóda, ktorí jednoducho nevedia realizovať politiku v pokojnom štáte, ktorý sa rozvíja, ktorý dosahuje úspechy vnútorné aj na demokratickej scéne, je asi neprípustné, aby si priznali svoju chybu,“ vyhlásil Paška.

Dnešná schôdza o Počiatkovi bude v nedôstojných podmienkach a bude poloprázdne plénum, avizuje šéf parlamentu. Opozičné strany kritizuje, že narušili týždenné voľno parlamentu. Podľa Pašku minulý týždeň sa trikrát bavil s opozíciou na poslaneckom grémiu, že tento týždeň parlament nebude zasadať, poslanci pôjdu na zahraničné cesty. Paška pritom priznal, že niektorí tento týždeň využívajú „možno aj na svoje osobné aktivity.“ Podľa neho na dnešné rokovanie dostal veľmi veľa ospravedlnení. Koľko, nepovedal. Tvrdí, že dnešná schôdza nemá zmysel a bude len „požierať peniaze, čas a zbytočne znervózňovať slovenskú spoločnosť.“ Domnieva sa, že počas schôdze odznejú „výlevy a klamstvá, ktoré sa budú liať z úst navrhovateľov.“ Opozíciu vyzval, aby rokovanie zbytočne nepredlžovala a mimoriadnu schôdzu ukončili ešte dnes.

Odvolávajú kvôli stretnutiu s J&T

SDKÚ a KDH v piatok predložili do parlamentu žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze. Ministrovi financií Jánovi Počiatkovi chcú vysloviť nedôveru, pretože podľa nich pochybil, keď sa pár dní pred zmenou centrálnej parity objavil na jachte J&T v Monaku. Podozrievajú ho z toho, že finančným skupinám prezradil citlivé informácie o zmene parity. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš tvrdí, že práve finančné skupiny J&T a Istrokapitál zarobili na zmene parity stovky miliónov korún. Počiatek v piatok ponúkol demisiu, premiér Robert Fico ho však podržal. Trvá na „žltej karte“ pre Počiatka a jeho návštevu jachty označil za „hlúpy“ krok.

Na odvolanie člena kabinetu je potrebný súhlas minimálne 76 poslancov. Poslanecké kluby SDKÚ-DS, KDH a SMK disponujú 58 poslancami. Počiatek je po ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Viere Tomanovej a ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi v poradí tretím ministrom vlády Roberta Fica, ktorý čelí návrhu na odvolanie. Opozícia zatiaľ ani v jednom prípade neuspela. Rovnako nebola úspešná ani v prípade vyslovenia nedôvery premiérovi. Z dnešného rokovania sa ospravedlnilo 20 poslancov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 2. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. Leto nekončí!
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 8. Už aj seniori presadajú do SUV
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 389
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 194
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 177
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 718
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 288
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 100
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 061
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 013
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 810
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 649

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Neprehliadnite tiež

Domov

Takto sa politici vyrovnávali s porážkou

Najznámejšou vetou stiahnutia sa politika do ústrania po prehratých voľbách sa stala Mečiarova "S Pánom Bohom, idem od Vás".

Domov

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

Domov

Prokuratúra sa plukovníckymi hodnosťami Jahnátka a Pašku zaoberať nebude

Rozkaz ministra obrany nespadá podľa Generálnej prokuratúry do oblasti jej pôsobnosti.

Domov

Ministri z Mosta-híd sa poradia, či prídu na stredajšie rokovanie vlády

Danko požiadal partnerov, aby stretnutie kabinetu odložili.