Košice 25. júna (ČTK) - Karpatské bukové pralesy na severovýchode Slovenska lákajú po zápise do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO viac turistov. V niektorých okolitých obciach stúpla návštevnosť dvojnásobne a pripravuje sa výstavba nových penziónov. ČTK to potvrdili viacerí starostovia. Bukové pralesy do zoznamu UNESCO zapísali v júni minulého roku.
"Návštevnosť stúpla o sto percent, prichádzajú najmä Česi, Poliaci a Slováci," povedal starosta obce Ulič Ján Holinka. Obec tesne susedí s jedným zo zapísaných pralesov v lokalite Rožok v Bukovských vrchoch.
V obci pri slovensko-ukrajinskej hranici sa v súčasnosti môžu turisti ubytovať v dvoch penziónoch a ubytovni, ktorá patrí obci. Už tento rok by však v Uliči mali podľa Holinku začať s výstavbou ďalších štyroch penziónov.
Aj rok po zápise však v teréne chýba označenie pralesa a informácia o jeho zápise do zoznamu UNESCO. Turisti sa preto podľa Holinku v prírode nevedia zorientovať.
Viac turistov prechádza aj cez neďaleký Zboj. "V obci zatiaľ veľmi nezostávajú, nemáme tu pre nich dostatočné služby," povedal starosta Zboja Ján Choma. Obec preto podľa neho chce podnietiť obyvateľov, aby turistom ponúkali ubytovanie vo svojich domoch.
"Začala sa sezóna, tento rok priláka určite viac turistov," dodal starosta najvýchodnejšej slovenskej obce Nová Sedlica Michal Runčák. V najbližších týždňoch chcú v Sedlici umiestniť informačnú tabuľu o medzinárodnom uznaní pralesov, označenie v lesoch totiž aj tam zatiaľ chýba.
Prírodné krásy severovýchodného Slovenska podľa starostov vyhľadávajú najmä turisti z Česka a Poľska. Prichádzajú však aj návštevníci z Anglicka, Holandska či Nemecka. Atraktivitu regiónu by mohlo zvýšiť aj očakávané zapísanie drevených kostolíkov do rovnakého zoznamu UNESCO.
Okrem slovenských bukových pralesov vlani do zoznamu zapísali aj lokality v susednej Ukrajine. Na Slovensku sa do zoznamu dostali štyri oblasti - Havešová, Stužica, Rožok v Bukovských vrchoch a Kyjovský prales vo Vihorlatských vrchoch. Celková rozloha pralesov je takmer 1000 hektárov.
Slovensko má v prestížnom zozname UNESCO z prírodných pamiatok zapísané ešte jaskyne Slovenského krasu. Na zozname sú aj centrá historických miest Banská Štiavnica a Bardejov, pamiatkové zóny rodinných domov vo Vlkolínci či Spišský hrad.
igr fil