BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Minister financií Ján Počiatek chce v Smere-SD ešte hovoriť o ponúknutí svojej funkcie premiérovi Robertovi Ficovi. "Ponúknutie mojej funkcie súviselo s niečím úplne iným, a je to naozaj vnútrostranícky problém, ktorý si my vyriešime,“ povedal v stredu novinárom Počiatek po tom, ako ho parlament neodvolal z funkcie. Podľa neho naďalej môže viesť rezort aj po kauze, ktorú vyvolali obchody na devízovom trhu pred zmenou centrálnej parity slovenskej koruny voči euru.
Mimoriadna schôdza ukázala, že celá kauza je vykonštruovaná, myslí si Počiatek. Nekomentoval, ako vníma správanie väčšiny poslancov ĽS-HZDS, ktorí neprišli na hlasovanie. Z Mečiarovej strany prišli iba traja poslanci - Tibor Cabaj a Beata Sániová boli proti odvolaniu, Jozef Halecký sa zdržal. Počiatek povedal, že nemá "presnú analýzu, prečo tu kto bol a prečo nebol“. Predseda parlamentu Pavol Paška ho informoval, že na schôdzi chýba viacero poslancov, pretože tento týždeň sa pôvodne nemalo rokovať. Opozícia si však napokon vyžiadala zvolanie mimoriadnej schôdze.
Počiatek cestu do Monaka vydokladuje. Podľa neho v Monaku bol na súkromnej ceste a platil si ju sám. "Nie som závislý na finančných skupinách, nemalo to s nimi vôbec nič spoločné. Všetky údaje, ktoré bude treba, zdokumentujem národnej rade,“ dodal Počiatek.
Počiatkov odchod z vlády požadovala opozícia pre kauzu okolo zmeny centrálnej parity slovenskej koruny voči euru. Za vyslovenie nedôvery Počiatkovi hlasovalo 48 poslancov, proti bolo 55 poslancov, jeden sa zdržal. Na jeho odvolanie bol potrebný súhlas minimálne 76 poslancov.
Mikloš: Rozprava ukázala, že Fico aj vláda sú prepojení na skupiny
Rozprava k návrhu na odvolanie ministra financií Jána Počiatka podľa poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) jasne ukázala, že premiér Robert Fico a jeho vláda sú previazaní s finančnými skupinami a robia politiku v ich prospech. Mikloš nechcel spresniť, aký bude ďalší postup SDKÚ-DS v kauze údajného prezradenia informácie o zmene centrálnej parity slovenskej koruny voči euru. V najbližších dňoch plánuje položiť guvernérovi Národnej banky Slovenska Ivanovi Šramkovi niekoľko otázok. Zverejní ich však až po tom, ako ich pošle guvernérovi.
Neúčasť takmer celého poslaneckého klubu ĽS-HZDS na hlasovaní je podľa Mikloša jasný politický signál. Podľa jeho slov poslanci za ĽS-HZDS cítia dvojitý meter predsedu vlády Roberta Fica voči členovi vlády za Smer-SD a ich bývalému ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi. Z prítomných poslancov hnutia boli proti návrhu na vyslovenie nedôvery poslanci Tibor Cabaj a Beata Sániová, Jozef Halecký sa pri hlasovaní zdržal. Mikloš ďalej poukázal na to, že proti opozičnému návrhu hlasovalo 55 poslancov, pričom vládna koalícia disponuje 85 hlasmi.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského sa výsledok hlasovania dal očakávať, prekvapila ho však neschopnosť poslancov vládnej koalície diskutovať. Sklamaný bol z toho, že predseda parlamentu zvolal schôdzu na štvrtok, hoci vedel, že premiér Robert Fico mal naplánovanú zahraničnú pracovnú cestu.