Bystrica 26. júna (TASR) - Úvodnú konferenciu k pilotnému projektu Banská Bystrica mesto rodiny usporiadali dnes v Štátnej vedeckej knižnici mesto Banská Bystrica, nadácia Socia a občianske združenie Návrat. Na konferencii sa odborníci zaoberajú východiskami, cieľmi, nástrojmi a očakávaným prínosom projektu. Zároveň analyzovali komunitné plánovanie sociálnych služieb v Banskej Bystrici medzi seniormi, zdravotne a inak znevýhodnenými občanmi, deťmi, mládežou a v rodine.
Projekt Banská Bystrica - mesto rodiny uskutočňuje mesto Banská Bystrica v partnerstve s nadáciou Socia a s občianskym združením Návrat s cieľom posilniť význam rodiny u obyvateľov mesta, rozvinúť a posilniť preventívne programy pre rodiny v riziku ohrozenia, posilniť podporné programy pre rodiny v kríze a tým minimalizovať odchod detí z biologických rodín do detských domovov. Súčasne má projekt ambíciu posilniť rodinné formy starostlivosti o dieťa žijúce mimo pôvodnej rodiny.
Ako zdôraznila Helena Woleková zo Socie, Banská Bystrica je na Slovensku lídrom v rozvoji sociálnych služieb. Preto si ju spoločne s OZ Návrat na realizáciu projektu vybrali. "Ťažiskom projektu je vytvoriť fungujúci systém inštitúcií a možno aj individuálnych poradcov, ktorí budú schopní vyriešiť všetky problémy rodiny," uviedla Woleková.
Projekt Banská Bystrica mesto rodiny by mal byť v budúcnosti podľa jeho realizátorov akýmsi vzorom pre iné mestá. Ako pre TASR uviedol primátor Ivan Saktor, "budúcnosť môže vygenerovať aj to, že ostatné mestá budú chcieť získať titul Mesto rodiny. Budú však musieť splniť kritériá, ktoré generuje tento projekt". Vyslovil presvedčenie, že mestá v SR na túto aktivitu rýchlo zareagujú. Primátor je presvedčený, že centralizovaná rodinná politika bude časom stále viac prechádzať od štátu na obce, mestá a samosprávne kraje, pretože ju dokážu robiť lacnejšie a efektívnejšie ako štát. Dnešná konferencia by podľa neho mala stanoviť aj konkrétne kroky a časový harmonogram v projekte.
V Banskej Bystrici sa najmä vďaka prevencii v starostlivosti o rodinu vyskytlo za posledné tri roky len päť rozhodnutí o umiestnení detí do domovov a pre všetky sa ihneď našlo riešenie v náhradnej rodine. Pritom v Slovenskej republike je v detských domovoch v súčasnosti umiestnených vyše 6000 detí a tento počet je takmer štandardný. A to aj napriek tomu, že je mierne stúpajúci trend umiestňovania detí do náhradných rodín.