Slovensko zatiaľ nemôže vydať do Alžírska údajného teroristu Mustafá Labsiho. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd, podľa ktorého skoršie rozhodnutie Najvyššieho súdu o vydaní porušilo Labsiho základné práva. Najvyšší súd sa tak Labsího vydaním do Alžírska bude zaoberať opäť a podľa Labsího advokátky bude musieť posúdiť aj to, či jej klientovi nehrozí v Alžírsku mučenie.
Najvyšší súd podľa verdiktu Ústavného súdu porušil Labsiho právo na súdnu ochranu tým, že sa pri rozhodovaní nezaoberal situáciou v Alžírsku, kde by mu mohlo hroziť mučenie. Vydanie muža do Alžírska odobril Najvyšší súd ešte v januári, Labsi potom verdikt napadol na Ústavnom súde.
"Najvyšší súd sa musí zaoberať otázkou, či Mustafá Labsimu hrozí alebo nehrozí v prípade vydania do Alžírska mučenie," povedala novinárom po vyhlásení rozhodnutia Ústavného súdu Labsiho právna zástupkyňa Mária Kolíková. Najvyšší súd by sa mal podľa Kolíkovej vecou zaoberať čo najskôr, keďže Labsi je vyše roka vo väzbe.
Ministerstvo a Lipšic: Slovensko sa nesmie stať rajom pre teroristov
Ministerstvo spravodlivosti nepozná dnešné rozhodnutie Ústavného súdu, preto sa k nemu nemôže vyjadriť. Pre TASR to uviedol hovorca MS SR Michal Jurči.
"MS SR vo všeobecnosti zastáva názor, že Slovensko sa nesmie stať rajom pre teroristov. Terorizmus a organizovaný zločin považujeme za rakovinu súčasného života spoločnosti a treba proti nemu jednoznačne bojovať. Akékoľvek sympatizovanie s teroristami, ktorí vraždia civilistov a nevinné deti, je pošliapavaním demokratických princípov a ľudských práv," povedal Jurči.
Ak budú teroristi odsúdení vo svojich domovských krajinách vedieť, že na Slovensko môžu kedykoľvek prísť a budú tu chránení pred možným vydaním na výkon doživotného trestu, pretože naše súdy budú povinné zisťovať, či im vo väzení nehrozí mučenie alebo iné neľudské zaobchádzanie, tak sa Slovensko stane domovskou krajinou pre teroristov, reagoval dnes na rozhodnutie Ústavného súdu poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic.
"Tento človek mal byť do Alžírska dávno vydaný," myslí si Lipšic. Podľa neho malo ministerstvo konať počas siedmich týždňov od 22. januára 2008, keď Najvyšší súd SR rozhodol, že vydanie Labsiho je prípustné, do 13. marca, keď Ústavný súd SR pozastavil účinnosť tohto rozhodnutia. "V týchto veciach je potrebné konať rýchlo, pretože inak sa využije právny prostriedok - ústavný, európsky, medzigalaktický, proste čokoľvek," dodal Lipšic.
Údajného teroristu Labsiho odsúdili v Alžírsku v roku 2005 v jeho neprítomnosti na doživotné väzenie za členstvo v teroristickej skupine a falšovanie dokladov. Alžírčan mal tiež údajne kontakty na teroristickú sieť Al-Káida a absolvoval výcvik v Afganistane.
O Labsiho vydanie požiadalo Alžírsko vlani v júni. Muža, ktorý je v súčasnosti vo vydávacej väzbe v Bratislave, vydalo na Slovensko v roku 2007 Rakúsko. Slovensko má s Alžírskom zmluvu o vydávaní osôb ešte z roku 1981.
Proti vydaniu Labsiho sa postavila slovenská pobočka medzinárodnej organizácie Amnesty International. Argumentovala, že by údajného teroristu v Alžírsku mohli mučiť, keďže táto severoafrická krajina čelí obvineniam z porušovania ľudských práv. Alžírska vláda naopak poslala Slovensku uistenie, že mužovi nehrozí ani mučenie, ani trest smrti.
Muža sa zastala organizácia Amnesty International
Amnesty International víta dnešné rozhodnutie Ústavného súdu. Ústavný súd svojím výrokom potvrdil to, na čo AI dlhodobo a opakovane upozorňuje, a to fakt, že nezáväzné diplomatické záruky Alžírska o tom, že sa v prípade Mustafu Labsiho bude v Alžírsku konať nový súdny proces, a že ani po vynesení právoplatného rozsudku mu nebude uložený trest smrti, v žiadnom prípade nemožno brať ako smerodajný.
"Slovenské autority by nemali zakladať svoje rozhodnutia o prípustnosti Labsiho vydania na základe neformálnych sľubov alžírskej vlády. Takéto záruky neoslobodzujú Slovensko od jeho povinnosti nevydať žiadnu osobu do krajiny, kde jej hrozí porušovanie jej základných ľudských práv," uviedol riaditeľ AI Slovensko Branislav Tichý.
Dodal, že Slovensko sa zaviazalo nevydať žiadnu osobu do krajiny, kde by jej malo hroziť mučenie či iné neľudské zaobchádzanie. Tento princíp je obsiahnutý vo viacerých medzinárodných zmluvách, ku ktorým Slovenská republika pristúpila.
Chronológia prípadu
4. mája 2007
Slovenská polícia na základe zatykača vydaného Alžírskou republikou zadržala 37-ročného Alžírčana Mustafu L., ktorý mal patriť do severoafrickej odnože al-Káidy. Severoafrická krajina žiadala vydať muža pre závažnú trestnú činnosť. Mustafu L. dali do vyšetrujúcej väzby. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku.
20. júna 2007
Mustafu L. premiestnili z priebežnej do vydávacej väzby. Lehota vydávacej väzby nebola zákonom obmedzená. Postup vydávacej väzby ustanovoval Zákon č.301/2005 Z. z., Trestný poriadok v ő 506.
8. októbra 2007
Migračný úrad zamietol žiadosť Alžírčana Mustafu L. o získanie azylu na Slovensku. Proti tomuto rozhodnutiu sa mohol Mustafa L. odvolať.
7. novembra 2007
Advokát Mustafu L. Milan Menyhart potvrdil, že Alžírčan sa neodvolal voči rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra SR neposkytnúť mu azyl a tak o jeho ďalšom osude rozhodoval Krajský súd v Bratislave.
30. novembra 2007
Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave rozhodol, že údajného teroristu vydá do jeho krajiny.
3. decembra 2007
Alžírsky občan Mustafa L. sa odvolal voči rozhodnutiu KS v Bratislave vydať ho do Alžírska.
22. januára 2008
Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) na svojom neverejnom zasadnutí zrušil napadnuté rozhodnutie Krajského súdu (KS) a pripustil vydanie Mustafu L.
13. marca 2008
Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o odklade vydania Mustafu L. do Alžírska. Kým ÚS nerozhodne definitívne, vydanie Alžírčana do jeho vlasti nebolo neprípustné. Právna zástupkyňa Mustafu L. Mária Kolíková uviedla, že rozhodnutie ÚS je kľúčové pre súčasnú ochranu jej klienta.
13. marca 2008
Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku prijal s uspokojením predbežné opatrenie Ústavného súdu (ÚS) SR o odklade vydania Alžírčana Mustafu L. do jeho vlasti.
TASR