Bejrút 25. júna (TASR) Slovenka Daniela Hammoudová, ktorej libanonský manžel Mahmúd odviedol ich spoločné deti do Libanonu a obaja sa o ne teraz súdia na náboženskom súde, má veľmi malú šancu spor vyhrať. Pre TASR to potvrdili viaceré zdroje priamo v Libanone.
Ďalšie pojednávanie v procese, ktorý sa 11. júna začal v juholibanonskej Sajde, má byť 2. júla. Danielu Hammoudovú na ňom bude zastupovať právnik.
Slovenky a Češky, ktoré sa vydali za Libanoncov a žijú v ich vlasti, vyjadrili pochybnosti o úspešných vyhliadkach akejkoľvek ženy v podobnej situácii. "Právo v Libanone stojí skôr na strane muža, najmä ak je on odtiaľto a manželka je cudzinka a z iného kultúrneho prostredia," povedala pre TASR libanonská Slovenka, ktorá si neželala byť menovaná.
Dana Shamiová z Bejrútu vysvetľuje, že podľa libanonských zákonov má matka v prípade rozvodu nárok na deti len do určitého veku: "Islamské právo hovorí, že ak majú deti do osem rokov, dostane ich matka. Ak sú staršie ako osem rokov, idú k otcovi." V prípade dvoch detí Hammoudovcov by to znamenalo, že Fatima (9) pôjde k otcovi a Husajn (5) by mal ísť k matke. Keďže však Daniela Hammoudová nežije v Libanone, ani tam nemieni ostať, súd pravdepodobne zverí otcovi aj starostlivosť o syna. "Tunajšie súdy nezvyknú posielať libanonské deti, alebo deti libanonských otcov do zahraničia," povedal pre TASR nemenovaný zdroj z krajanskej komunity v Libanone.
Väčšina Sloveniek, ktoré žijú v Libanone, o podobnom prípade manželských sporov o deti a ich unášaní z jednej krajiny do druhej ešte nepočula. "V komunite, ktorú poznám, sa takéto veci nedejú, manželstvá Sloveniek a Libanončanov sú tu väčšinou usporiadané a šťastné," hovorí Dana Shamiová.
Spor o deti sa ale objavil v českej komunite v Libanone. "Poznám dva takéto prípady. Jedna Češka musela dokonca odtiaľto utiecť a zobrať aj deti, lebo by inak zostali v rodine, do ktorej sa priženil jej bývalý manžel," hovorí Věra Shelová z východolibanonského mesta Baalbek a dodáva: "Ďalšej Češke libanonský manžel zobral deti z Prahy s tým, že idú niekam na hory a priviezol ich do Libanonu. Ona sem potom prišla, aby mohla byť s nimi a rozmýšľa ako ich dostať naspäť. Je to ťažké, lebo tu sú zákony iné."
Podľa Slovenky, ktorá v Libanone žije už viac ako desať rokov a chcela ostať v anonymite, by mal prípad Daniely Hammoudovej slúžiť ako výstraha pre slovenské dievčatá a ženy, aby sa pred prípadným vydajom do Libanonu alebo inej krajiny regiónu dobre oboznámili s tamojším prostredím. To sa týka tak spoločenských a kultúrnych zvyklostí, ako aj zákonov, práve pre prípad, že by nastali problémy. V krajinách ako Libanon či Jordánsko nemôže napríklad matka ani odcestovať s neplnoletými deťmi z krajiny sama bez písomného súhlasu otca.
(Spolupracovník TASR Peter Stano. Autor je spravodajcom SRo na