BRATISLAVA - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vydalo po prvýkrát správu o stave dodržiavaní práv dieťaťa na Slovensku. Ide o jeden z výsledkov minuloročného Výboru OSN pre práva dieťaťa, ktorý upozornil Slovensko na viacero nedostatkov v oblastí práv detí, informovala výkonná riaditeľka SNSĽP Anna Zachová.
Správa má dve časti. Prvá obsahuje šesť oblastí dodržiavania práv dieťaťa. "SR je kritizovaná najmä za nízku mieru informovanosti o Dohovore o právach dieťaťa, o jeho aktuálnej situácii a nových odporúčaniach Výboru OSN pre práva dieťaťa," píše sa v správe. Nachádzajú sa tam aj informácie o základných právach a slobodách dieťaťa, ich rodinnom prostredí, náhradnej, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, vzdelávaní a ďalšie.
Druhá časť zmapovala v troch monitoringoch práva detí počas minulého roka. Sú medzi nimi monitoringy o hniezde záchrany a detských parlamentoch a žiackych školských radách. Posledným monitoringom boli medzinárodné únosy detí rodičmi. Ten "potvrdil trend rastu počtu únosov detí matkami a zároveň pretrvávanie počtu medzinárodných únosov detí zo SR do zahraničia," uvádza správa.
Vypracovanie správy finančne podporila Regionálna agentúra pre medzištátne osvojenie kraja Piemont v rámci projektu s názvom Integrovaný systém sociálnoprávnej ochrany detí a rodín na Slovensku.
Výbor OSN pre práva dieťaťa vlani v máji upozornil Slovensko, že mu chýba nezávislá inštitúcia pre ochranu práv detí, ktorá by mala aj právo vyšetrovať sťažnosti na ich porušovanie. Odstrániť tento nedostatok by mal tzv. Úrad ombudsmana pre deti. Akčný plán, ktorého súčasťou je i zriadenie takéhoto úradu, pripravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Inštitúcia by mohla vzniknúť pri úrade verejného ochrancu práv alebo pri SNSĽP.