Bratislava. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) dnes obvinila vládu premiéra Roberta Fica z nedostatočného boja proti korupcii a z podpory klientelizmu. Šéfka organizácie Emília Sičáková-Beblavá okrem toho kabinetu vytkla, že doposiaľ nevypracoval protikorupčný program. Hovorkyňa vlády Silvia Glendová označila kritiku za klamstvá a opozičný útok.
"Vytváranie kultúry beztrestnosti, rodinkárstva, papalášizmu a straníckeho klientelizmu," zhodnotila politiku vlády v oblasti korupcie Sičáková-Beblavá pri príležitosti uplynutia približne polovice štvorročného volebného obdobia.
"Správu pani Sičákovej-Beblavej považujeme za tvrdý opozičný útok a spŕšku klamstiev zo strany manželky bývalého vysokého predstaviteľa Dzurindovej vlády," reagovala Ficova hovorkyňa Glendová. Šéfka TIS je manželka bývalého štátneho tajomníka ministerstva práce Miroslava Beblavého z čias vlády Mikuláša Dzurindu. Transparency International Slovensko je pobočkou medzinárodnej organizácie Transparency International, ktorá hodnotí boj proti korupcii vo svete.
Organizácia podobne ako viackrát v minulosti kritizovala, že k štátnym peniazom sa v regiónoch vraj ľahšie dostávajú predstavitelia vládnych strán. "Väčšina prostriedkov určená na pomoc obciam na Slovensku bola podľa zistení TIS s vysokou pravdepodobnosťou ovplyvnená straníckou príslušnosťou," poznamenala šéfka organizácie.
TIS kritizovala vládu tiež za to, že proti korupcii údajne nepripravila systematické opatrenia. Pracovná skupina na Úrade vlády proti korupcii má podľa aktivistky málo ľudí a nevyvíja dostatok aktivít.
Za nedostatky v protikorupčných opatreniach môžu podľa TIS aj ministerstvá. "V prevencii korupcie sa nerobia dostatočné štrukturálne zmeny. Skôr sa potierajú protikorupčné inštitúcie," dodala Sičáková-Beblavá. TIS už tradične skritizovala aj snahy ministra spravodlivosti Štefana Harabina o zrušenie Špeciálneho súdu, ktorý sa venuje aj posudzovaniu korupčných deliktov.
Napriek kritike vlády organizácia kabinet za niektoré opatrenia pochválila. Predstavitelia TIS vyzdvihli napríklad zverejňovanie údajov z katastra nehnuteľností na internete od minulého roka či niektoré navrhované zmeny na zrýchlenie vybavovania civilných sporov na súdoch.
TIS opakovane kritizovala údajne nedostatočnú kontrolu majetkových pomerov politikov. Majetkové priznania politikov nedávno zverejnil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, jeho kompetencie sú však podľa organizácie nedostatočné. "(Ján) Slota a (Vladimír) Mečiar doposiaľ dostatočne nevysvetlili pôvod svojho majetku," poznamenala Sičáková-Beblavá o šéfoch vládnej SNS a ĽS-HZDS. Práve pozastavený zákon o preukazovaní pôvodu majetku by mal na budúci týždeň posúdiť Ústavný súd.
Slovensko si tento týždeň vypočulo kritiku aj v medzinárodnej správe Transparency International, podľa ktorej si krajina podobne ako napríklad susedné Česko nedostatočne plnila svoje medzinárodné záväzky v boji zahraničnej korupcii.