Bratislava. Polícia vo štvrtok zadržala bratislavského advokáta s doposiaľ rekordným úplatkom 2,5 milióna korún. Právnik mal žiadať peniaze od podnikateľa napríklad za to, aby nedal návrh na vyhlásenie konkurzu, ktorý by mohol ohroziť jeho podnikanie. Informovala o tom dnes polícia. Právnikovi hrozí za korupciu a vydieranie väzenie do desať rokov.
"Od podnikateľa Jána V. požadoval na prelome mesiacov marec a apríl úplatok tri milióny korún za to, že (...) nepodá za veriteľa návrh na vyhláseniu konkurzu," povedal novinárom policajný prezident Ján Packa.
Neskôr po vyhlásení konkurzu podľa Packu právnik od podnikateľa žiadal až štvormiliónový úplatok, bez ktorého nechcel uznať jeho pohľadávky. Podľa polície išlo o pozemky v bratislavskej mestskej časti Vajnory, na ktorých muž, od ktorého advokát pýtal peniaze, podnikal. Po preberaní časti sumy ho však zadržala polícia. "Zobral v histórii najvyšší úplatok vo výške 2,5 milióna korún," poznamenal policajný šéf.
Polícia o prípade informovala v deň, keď mimovládna organizácia Transparency International Slovensko vydala kritickú správu o boji proti korupcii na Slovensku.
Gašpar informoval aj o ďalšom prípade korupcie. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii 25. júna 2008 obvinil dvoch nemenovaných podnikateľov a dvoch poslancov mestského zastupiteľstva v Košiciach Františka O. a Petra C. Podnikateľov obvinil za prečin podplácania formou spolupáchateľstva, poslanca zo zločinu prijímania úplatku, druhého zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Dvojica podnikateľov mala v čase od 1. mája 2007 do 11. marca 2008 sľúbiť poslancovi košického zastupiteľstva úplatok vo výške 340.OOO Sk (11.213 eur) za to, že bude sám hlasovať a zabezpečí aj ďalšie poslanecké hlasy potrebné na schválenie dvoch poslaneckých návrhov. Tie sa mali týkať schválenia prevodu vlastníctva nebytového priestoru a odpredaja bytov danej nehnuteľnosti. Byty boli vo vlastníctve mesta Košice.
Packa a Gašpar sa na tlačovej konferencii ohradili voči dnešnej správe Amnesty International, ktorá negatívne hodnotí boj slovenskej polície proti korupcii. V správe sa uvádza, že súčasná vládna koalícia pokračuje v politizácii polície. Takisto, že viaceré personálne zmeny v polícii bez vážnejšieho zdôvodnenia znižujú jej dôveryhodnosť. "Odkedy som vo funkcii, tak na Úrade boja proti korupcii neboli urobené žiadne personálne zmeny. Boli urobené len organizačné zmeny, aby sa podstatne zlepšil boj s korupciou," povedal Packa.