Dolný Hričov 28. júna (TASR) Rôzne lietadlá a vrtuľníky sa dnes predstavili v programe leteckého dňa na Letisku Žilina, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti 55. výročia založenia Žilinskej univerzity (ŽU) a 90. výročia československého letectva.
V približne trojhodinovom programe predviedli letecké umenie piloti lietadiel ŽU, Ozbrojených síl SR, Leteckého útvaru ministerstva vnútra (MV) SR, Lietajúceho cirkusu replík lietadiel z I. svetovej vojny, malých dopravných lietadiel, ale aj lietadla "Turbočmelák", ktoré predviedlo špeciálne letecké práce.
Rektor ŽU Ján Bujňák pripomenul, že katedra leteckej dopravy vznikla v roku 1962 a významným spôsobom prispela k aj rozvoju letectva na Slovensku. "Je jedinečná minimálne v bývalom československom priestore, pretože po rozdelení federácie máme na tomto študijnom odbore najviac študentov z iných krajín, najmä z ČR. Založiť novú katedru leteckej dopravy, mať kvalifikačnú skladbu, byť akreditovaný, mať letisko a mať 19 lietadiel nie je jednoduché," skonštatoval rektor ŽU.
Podľa vedúceho Katedry Leteckej dopravy fakulty Prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov ŽU Antonína Kazdu sú absolventi univerzity pilotmi vo všetkých slovenských a českých leteckých spoločnostiach, ale aj vo veľkých zahraničných spoločnostiach. "Máme typicky 15 študentov, ktorí končia v študijnom programe profesionálny pilot a 40 až 45 študentov v programe letecká doprava. Ostatné tri roky zabezpečujeme výcvik aj pre armádu. Zameriavame sa najmä na výcvik v prístrojovom lietaní pre dopravnú letku armády, pretože nie je iná organizácia, ktorá by toto mohla na Slovensku zabezpečovať," dodal Kazda.
Absolventom ŽU je aj riaditeľ akciovej spoločnosti Letisko Žilina Ján Stehlík. "Počas žilinského leteckého popoludnia sa snažíme verejnosti ukázať lietadlá, ktoré tu nie sú každý deň. Sú to lietadlá z iných leteckých spoločností. Ako prevádzkovateľ žilinského letiska štandardne zabezpečujeme všetky prevádzkové služby každému lietadlu či klientovi. Jedným z hlavných klientov je ŽU, takže dnes je to trocha nadštandardný letecký prevádzkový deň," uviedol Stehlík.
Riaditeľ Leteckého výcvikového a vzdelávacieho centra ŽU Peter Blaško informoval, že od polovice 70. rokov vychovali pedagógovia ŽU stovky obchodných pilotov s prístrojovou kvalifikáciou. "Dnes vychovávame ľudí, ktorí po ukončení výcviku u nás idú okamžite ako druhí piloti na veľké lietadlá. Najvyšším typom nášho výcviku je integrovaný kurz dopravného pilota. Dnes je na celom svete nedostatok dopravných pilotov, takže aj záujem o tento odbor je veľký. K dnešnému dňu máme ako celá škola nalietané okolo 70.000 letových hodín vo výcviku," spresnil Blaško.