Košice 24. apríla (TASR) - Autonómnosť a právna subjektivita mestských častí (MČ) v Bratislave a Košiciach vedie k rozdeleniu mesta ako celku a k jeho neefektívnemu riadeniu. Na dnešnom stretnutí s novinármi to zhodne konštatovali primátori obidvoch miest - Jozef Moravčík a Zdenko Trebuľa.
Podľa Moravčíka, ktorý s ďalšími členmi vedenia bratislavského Magistrátu pokračuje v dvojdňovej návšteve Košíc, nie je dôležitý počet mestských častí, ale ich vzťah a kompetencie voči ústrednej správe. Dodal, že Bratislave nemajú úmysel znížiť počet MČ z existujúcich 17, avšak ich súčasné postavenie ako samostatných obcí je neefektívne a príliš nákladné. Bratislavský primátor je toho názoru, že decentralizácia neznamená autonómnosť, preto zhodne s Trebuľom je za väčšiu previazanosť medzi MČ a celkom.
Ako podotkol košický primátor, pre obidve mestá je ako ich súčasť príznačný prstenec okolitých obcí, v ktorých by mal byť zachovaný "nemestský" spôsob života. Trebuľa sa domnieva, že po prechode kompetencií na samosprávu by v rámci mesta postačovalo vytvorenie štyroch až piatich úradovní s matrikou, úsekom výstavby a ďalšími odbormi špecializovanej štátnej správy, čím by sa dosiahlo jej zlacnenie. Zníženie výdavkov, ktoré v niektorých mestských častiach dosahujú na správu až 70 percent z ich celkových výdavkov, podľa neho možno dosiahnuť aj uplatňovaním moderných informačných technológií.
Obaja primátori sa vyslovili za zníženie počtu mestských poslancov, keď konštatovali, že v obidvoch mestách by postačovalo asi 80 poslancov, vrátane zastupujúcich mestské časti. "Veľký Madrid má 53 poslancov a funguje to tam," poznamenal Trebuľa.
*vi pa