BRATISLAVA. Počet únosov detí zo SR do zahraničia a z iných krajín na naše územie sa od roku 2002 zvýšil desaťnásobne. Konštatuje je to monitoring Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) v správe o dodržiavaní práv dieťaťa v SR za minulý rok. Týmto prípadom sa venuje Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Kým v roku 2002 riešilo centrum sedem prípadov medzinárodných únosov detí zo SR do zahraničia a tri prípady medzinárodných únosov detí zo zahraničia na územie Slovenska, vlani to už bolo 70 prípadov v prvej a 30 prípadov v druhej oblasti. Správa uvádza, že "tento trend bude pokračovať.“
Vplyv na tento stav majú najmä rozpadajúce sa partnerské vzťahy. "Sú to prevažne matky, ktoré odchodom do zahraničia riešia manželské a partnerské konflikty,“ píše sa v správe, ktorá tiež poukazuje na to, že vo väčšine úradov práce, sociálnych vecí a rodiny nie sú špecializovaní pracovníci na vykonávanie tejto agendy.
Dohovory v oblasti vymáhania výživného, medzinárodných únosov detí a medzinárodných osvojení zabezpečuje na Slovensku jediný štátny orgán – Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládež v priamom riadení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Bolo zriadené v roku 1993, od roku 2005 je zaradené medzi orgány štátnej správy, vykonávajúce opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Centrum spolupracuje s prijímajúcimi orgánmi a odosielajúcimi orgánmi zmluvných štátov v cudzine, s ústrednými orgánmi zmluvných štátov v cudzine, zastupiteľskými úradmi, ústrednými orgánmi štátnej správy, bankami, pobočkami zahraničných bánk, orgánmi miestnej štátnej správy, orgánmi územnej samosprávy a s akreditovanými subjektmi.
Poslaním centra je poskytovanie právnej pomoci pre oprávnené osoby vo vzťahu k cudzine, a to priamym výkonom medzinárodných dohovorov a právnych aktov Európskej únie v oblasti vymáhania výživného, medzinárodných únosov detí, zabezpečenia práva styku rodiča s dieťaťom a medzištátnych osvojení, ako i poskytovanie medzinárodnej sociálnoprávnej ochrany detí ako korešpondent medzinárodnej sociálnej služby.