Skalité 29. júna (TASR) Folklór, históriu a zvyky goralského etnika predstavil 17. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Goralské slávnosti, ktorý sa dnes konal v kysuckej obci Skalité.
Podľa Kataríny Šulganovej, poverenej vedením Kysuckého kultúrneho strediska (KKS) v Čadci, gorali dodnes žijú na hraničnom trojmedzí Slovenska, Česka a Poľska, v ktorom leží aj obec Skalité. "Čiže je to Skalité, Oščadnica, pomedzie moravské a poľské až smerom k Tatrám na východ," spresnila Šulganová.
Program otvoril trh tradičných slovenských ľudových remesiel, po ňom sa v rímskokatolíckom kostole sv. Jána Krstiteľa konala slávnostná sv. omša a pred hlavným programom prešli účinkujúci v krojovanom sprievode od obecného úradu do miestneho amfiteátra. V hlavnom programe Vitajte v Skalitom sa popri slovenských interpretoch predstavili Detský folklórny súbor Lipka Bukovec z Česka, Ľudová hudba Zdravé korene Zwardoä z Poľska a tiež poľský súbor piesní a tancov Ťywczanie Ťywiec. Program zavŕšilo vystúpenie folklórneho súboru Šarišan z Prešova.
Súčasťou Goralských slávností bol aj medzinárodný historicko-etnografický seminár o problematike goralského fenoménu na kysucko-sliezskom pomedzí pod názvom Goralská kultúra súvislosti. Prednášky lektorov zo SR, ČR a Poľska sa podľa Šulganovej stretli s veľkým ohlasom.