Staré Hory 30. júna (TASR) - Mláďatá vzácneho murárika červenokrídleho už začali opúšťať hniezda v ktorých sa vyliahli. Na Slovensku v Malej Fatre, Veľkej Fatre, vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Pieninách, Slovenskom raji a v Strážovských vrchoch žije a hniezdi len 40 až 50 párikov týchto zvláštnych vtákov.
"Opúšťanie hniezd mladými murárikmi potvrdili poznatky z dlhodobo monitorovaných hniezd v pohoriach stredného a severného Slovenska. Je to o päť až sedem dni skôr, ako po iné roky. Skorší nástup teplého charakteru počasia totiž spôsobil, že aj páriky týchto operencov zahniezdili a mláďatá vyviedli skôr, ako po iné roky," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Viacročný výskum populácie murárika červenokrídleho priniesol zaujímavý poznatok o pokrvnom partnerstve. Otec s dcérou a na inej lokalite brat so sestrou úspešne vyhniezdili a vyviedli potomstvo. Takéto pokrvné partnerstvá sú u murárikov nevyhnutnosťou, pretože je ich tak málo, že ak majú zachovať svoj rod, musia zahniezdiť aj vlastní súrodenci, dodal Saniga.
Muráriky červenokrídle obývajú nehostinné prostredie vápencových skalných stien v kaňonoch ako aj nad hornou hranicou lesa až do nadmorskej výšky 2000 metrov. Ako jediný náš operenec sa murárik dokáže šplhať po kolmých skalných útesoch. Potravou tohto vtáka veľkosti vrabca je výlučne hmyz a to aj v zimnom období, kedy sa za poživňou sťahuje do dedín a miest, kde ju hľadá na budovách.