Táto lokalita patrila v minulosti medzi najvyhľadávanejšie na Slovensku, dnes patrí medzi najviac znečistené nelegálnymi skládkami a odpadmi. Ochranári cez víkend uskutočnili prvú z ankiet medzi chatármi o tom, ako nakladajú s odpadom a monitorovali výskyt tzv. čiernych skládok v časti Ružína.
"Príčina neustáleho znečisťovanie Ružína spočíva v nedostatočne zabezpečenom, zlom systéme nakladania s komunálnym odpadom v okolitých obciach. V niektorých obciach dodnes nemajú všetci občania nádoby na odpad, zle funguje systém odvozu odpadu, poplatky aj informovanosť. Z týchto obcí potom odpady doplávajú do nádrže cez prítoky alebo ich niektorí občania priamo vyhodia na brehu priehrady,“ uviedol predseda Priateľov Zeme-SPZ Ladislav Hegyi. V určitých obdobiach roka je preto vodná hladina pokrytá takmer súvislou vrstvou odpadov.
Priatelia Zeme-SPZ chcú na zlepšenie súčasnej situácie monitorovať všetky príčiny znečistenia Ružínskej priehrady. V rámci toho budú organizovať aj ďalšie víkendové akcie. Plánujú aj osvetovú prácu a konkrétnu pomoc obciam, čiže usporiadanie vzdelávacieho seminára a informačných aktivít pre zástupcov samosprávy i občanov, ako aj poskytovanie bezplatného poradenstva pre zlepšenie nakladania s odpadmi. Ďalším krokom je vytvorenie odpadových hliadok, ktoré budú kontrolovať vznik nelegálnych skládok a podávať podnety na porušovanie zákonov.
"Správca priehrady – Východoslovenský vodohospodársky podnik – je nútený vynakladať vysoké finančné čiastky na jej čistenie. Toto čistenie sa však musí robiť pravidelne, pretože priehrada sa v krátkom čase odpadmi znovu zaplní, lebo sa neodstraňuje príčina, ale stále iba následok,“ uviedla Katarína Vrábľová z organizácie Priatelia Zeme-SPZ.