Bratislava 24. apríla (TASR) - Profesionalizácia Armády SR (ASR) by podľa náčelníka Generálneho štábu (GŠ) ASR Milana Cerovského mala do roku 2007 dosiahnuť 60 percent. Prekročenie tejto hranice by mohlo znamenať ohrozenie tvorby záloh. Cerovský to uviedol na konferencii Profesionalizácia armády, ktorá sa uskutočnila dnes v Bratislave. Zároveň však nevylúčil, že tento pomer by sa časom mohol zmeniť.
Rozhodujúcim faktorom, ktorý najviac ovplyvní profesionalizáciu armády, je podľa náčelníka GŠ spotreba tvorby záloh a ekonomická situácia krajiny. V začiatkoch si vyžiada veľké náklady, ktoré sa však neskôr vrátia v podobe výrazne zníženej poruchovosti techniky a skvalitnenia výkonu práce príslušníkov armády.
Medzi jednoznačné výhody procesu profesionalizácie patrí intenzívnejší výcvik, lepšie ovládanie vojenskej techniky i rýchlejšie a presnejšie nasadenie do bojových akcií. Nevýhodou je, naopak, nebezpečenstvo postupného zníženia podielu zodpovednosti mužskej časti populácie za bezpečnostnú situáciu štátu, ale aj istá izolácia armády od spoločnosti, dodal Cerovský.
Profesionalizácia podľa jeho slov prináša so sebou množstvo zmien od legislatívnych úprav, systémov kariér až po programy sociálneho a materiálneho zabezpečenia. Dôležité bude zosúladenie so štandardami členských krajín NATO, riešenie otázok vzdelávania, inovácia vzdelávacích predmetov, posilnenie cudzojazyčných príprav a podobne.
Poslanec NR SR a bývalý minister obrany Imrich Andrejčák pripomenul, že otázkou profesionalizácie sa začali zaoberať už v roku 1990. Iniciovali ju profesionálni vojaci, ktorí by uprednostnili podriadených profesionálov. Proti tomu sa stavajú najmä ekonómovia, ktorí argumentujú nedostatkom finančných prostriedkov. Trend však jasne naznačuje smerovanie k 100-percentnej profesionalizácii podľa modelu Spojených štátov amerických, uviedol Andrejčák.