BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Akreditačná komisia (AK) by mala od začiatku septembra fungovať pod novým vedením. O novom predsedovi, podpredsedovi a ďalších šiestich členoch by mala v stredu rozhodnúť vláda. Doterajšieho šéfa komisie Pavla Návrata by mal vystriedať riaditeľ Ústavu organickej chémie, katalýzy a petrochémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Ľubor Fišera. Funkciu by mal zastávať do 31. augusta 2014. Pavol Návrat z Fakulty informatiky a informačných technológií STU vedie komisiu od septembra 2002. Podpredsedom by sa mal stať dekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline Ján Michalík.
Novými členmi komisie by mali byť vedúci Katedry právnych dejín Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Beňa, rektor kňazského seminára v Spišskej Kapitule a člen vedeckej rady Katolíckej univerzity v Ružomberku Jozef Jarab, riaditeľ Ústavu technológií ekonomiky a manažmentu v stavebníctve Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Ivan Hyben, Jaroslav Škvarenina z Katedry prírodného prostredia Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, Jozef Vilček z Katedry geografie a regionálneho rozvoja Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove, predseda predstavenstva Zväzu priemyslu Slovenska Jozef Mihok z DMD Group Trenčín, ktorého navrhlo ministerstvo hospodárstva. Ostatných navrhli jednotlivé univerzity, na ktorých pôsobia.
AK je poradným orgánom vlády, ktorá hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl. Má 21 členov, ktorých vymenúva vláda na obdobie šiestich rokov a najviac na dve funkčné obdobia po sebe. Medzi úlohy predsedu AK patrí zvolávanie zasadnutí komisie a jej zastupovanie na rokovaniach s inými orgánmi. Komisia si na svoju činnosť zriaďuje pracovné skupiny, vyjadrujú sa napríklad k tomu, či vysoké školy môžu mať otvorené študijné programy a v rámci nich udeľovať absolventom akademické tituly. V šesťročných intervaloch robí komplexné akreditácie činností vysokých škôl. Komplexnými akreditáciami musia v najbližšom období prejsť všetky vysoké školy, ktoré fungujú u nás, pretože vysokoškolská novela z minulého roka zmenila pôvodné členenie škôl na neuniverzitné a univerzitné vysoké školy, ktoré mohli byť výskumnými univerzitami. Po novom vysoká škola môže byť univerzitnou vysokou školou, vysokou školou bez začlenenia alebo odbornou vysokou školou. Medzi univerzitné sa môžu dostať tie, ktoré majú na dostatočnej úrovni vedu a výskum. Novela požaduje, aby všetky vysoké školy boli začlenené podľa nových pravidiel do 1. septembra 2009.
Na Slovensku funguje 20 verejných, 10 súkromných a tri štátne vysoké školy.