TRENČÍN 30. júna (SITA) – Jedným zo štyroch festivalových stánkov medzinárodného filmového festivalu Artfilm je takmer 70-ročné Artkino Metro pod budovou Slovenskej sporiteľne na historickom Mierovom námestí v Trenčíne. Kino vlastní banka, mesto má eminentný záujem o jeho kúpu. Rokovania o prevode priestorov, ktoré pôvodne slúžili ako podzemný kryt funkcionalistickej budovy od architekta Ferdinanda Silbersteina-Silvana, trvajú už dva roky.
Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne na minulotýždňovom zasadnutí schválilo kúpu kina za 5,867 milióna korún. Rovnaké rozhodnutie, len s inou sumou, pritom poslanci prijali už pred dvoma rokmi. Jana Marková z kancelárie primátora stále nezrealizovanú kúpu kina vysvetlila tým, že mesto muselo prioritne riešiť dopravu. Dohoda so Slovenskou Sporiteľňou napokon nastala až teraz, pretože banka dala mestu termín na rozhodnutie do konca júna a zvažovala aj predaj priestorov inému záujemcovi. Mesto kino napokon kúpi o 650-tisíc korún lacnejšie, ako pri pôvodnej dohode. Preto museli poslanci odkúpenie schvaľovať ešte raz. Prevod majetku však musí počkať ešte minimálne do augusta, kedy poslanci budú rokovať o zmene rozpočtu, ktorou by vyčlenili prostriedky na odkúpenie kina.
Rozhodnutie mestských poslancov potešilo občianske združenie LampART, ktoré kino prevádzkuje. “Po definitívnom doriešení vlastníckych vzťahov začneme ihneď hľadať partnerov, ktorí by sa finančne spolupodieľali na ďalšom skultúrňovaní a čiastočnej rekonštrukcii týchto priestorov. Podľa pripraveného projektu by okrem obnovy interiéru kina malo dôjsť aj k vybudovaniu tvorivého ateliéru pre mladých umelcov a netradičnej podzemnej galérie,“ uviedol prezident združenia Branislav Hollý.
Okrem premietania filmov tu združenie usporadúva rôzne filmové festivaly, pásma, výstavy a koncerty. Na chod kina dostáva od mesta dotáciu. V Trenčíne v minulosti pôsobili celkom tri kiná, postupne ostalo len Kino Metro. Po vybudovaní štyroch moderných kinosál v obchodnom centre Max na Štefánikovej ulici mesto hľadalo nové využitie pre kino. Nechcelo konkurovať modernému multiplexu a preto padlo rozhodnutie prevádzkovať kino pre náročnejších divákov.