Bratislava 30. júna (TASR) - Vyplýva to zo Správy o dodržiavaní ľudských práv v SR za rok 2007, ktorú vypracovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
V roku 2007 bolo podľa údajov Prezídia Policajného zboru (P PZ) evidovaných 155 trestných činov s rasovým motívom, čo je o 33 menej ako v roku 2006. Z uvedeného počtu bolo objasnených 88 a deväť objasnili dodatočne. Zo štatistík vyplýva, že vzrastá počet takýchto činov spáchaných maloletými a mladistvými - 14 skutkov spáchali maloletí, čo je o päť viac ako v roku 2006; mladiství spáchali 39 skutkov, čo predstavuje nárast o osem.
Podľa informácii poskytnutých P PZ pravicovo orientované skupiny vyvíjali svoju činnosť prevažne nezávisle od seba. Spočívala predovšetkým v organizovaní a navštevovaní koncertov hudobných skupín inklinujúcich k pravicovo orientovanej extrémistickej scéne, zrazov, stretnutí a spomienkových akcií, zakladaní internetových stránok, distribúcii kníh a CD nosičov s rasistickým obsahom, ako aj predmetov propagujúcich hnutia smerujúce k potlačeniu základných práv a slobôd.
Odborníci upozorňujú na vzrastajúci strach určitých skupín obyvateľstva (Rómovia, cudzinci atď.) z násilností zo strany extrémistov. Na riešenie tejto situácie bola koncom roka 2007 zriadená Multidisciplinárna integrovaná skupina odborníkov zameraná na elimináciu rasovo motivovanej trestnej činnosti a extrémizmu pri medzirezortnom Expertnom orgáne pre boj so zločinnosťou.
V decembri 2007 bol na programe Legislatívnej rady vlády SR návrh zákona. V rámci pripomienkového konania vypracovalo Ministerstvo vnútra SR časť týkajúcu sa trestných činov extrémizmu, v ktorých sú po prvý raz definované pojmy v danej oblasti. Odborníci súčasne upozornili, že z uvedeného návrhu vypadlo dôležité ustanovenie týkajúce sa postihovania útokov extrémistov nielen z rasových dôvodov, ale aj z obdobnej neznášanlivosti, dôležitosť čoho dokazujú viaceré prípady a najmä vražda Daniela Tupého.
Najviac rasovo motivovaných trestných činov za rok 2007 bolo spáchaných na území Bratislavského kraja (31), Banskobystrického kraja (26) a Žilinského kraja (21). Najmenej na území Košického kraja (10) a Prešovského kraja (13), čo je situácia porovnateľná s rokom 2006.