SME

Učitelia nebudú verejnými činiteľmi

Poslanci odmietli novelu Trestného zákona ale aj elektronickú registráciu účasti poslancov na rokovaniach parlamentu.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Učitelia nebudú verejnými činiteľmi. Poslanci dnes odmietli novelu Trestného zákona od nezávislého poslanca Petra Gaburu. Podľa neho ak by učitelia patrili do kategórie verejných činiteľov mohla sa zvýšiť úroveň ich ochrany pred útokmi.

Trestnoprávnu ochranu neúspešne požadoval pre učiteľov základných škôl, stredných škôl, učiteľov a zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení ako aj pre pedagógov vysokých škôl.

Národná rada SR neschválila aj ďalší Gaburov návrh. Novelou Zákonníka práce žiadal určiť zamestnávateľom povinnosť, aby mzdu a náhradu mzdy poskytli zamestnancovi za každý deň pracovného pokoja, v ktorý zamestnanec musel pracovať, a za ktorý sa mu neposkytlo náhradné voľno. V prípade nedele a sviatku sa mala zamestnancovi poskytovať mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 100 percent jeho priemerného zárobku, v prípade soboty vo výške 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Neschválili rýchlejšie vymenúvanie profesorov

Minister školstva nebude mať časovú lehotu dokedy bude musieť prezidentovi predkladať návrhy na vymenovanie vysokoškolských profesorov. Parlament neposunul do druhého čítania novelu zákona o vysokých školách od opozičnej poslankyne za SDKÚ-DS Tatiany Rosovej.

Podľa jej návrhu minister mal mať na odoslanie návrhov 30 dní. Lehota mu mala začať plynúť od ich doručenia na ministerstvo. Naďalej tak nebude mať určenú žiadnu lehotu. Rosová vo februári vyčítala Mikolajovi, že si neplní zákonné povinnosti, pretože mu na stole leží minimálne 20 návrhov na vymenovanie profesorov od vedeckých rád vysokých škôl. Na marcovej parlamentnej schôdzi sa neúspešne pokúsila Mikolajovi odobrať kompetenciu predkladať prezidentovi návrhy na nových profesorov.

SkryťVypnúť reklamu

Rosová zároveň chcela dať novelou šancu ministerstvu školstva, aby upravila spoplatňovanie študentov denného vysokoškolského štúdia. Podľa nej ak by návrh prešiel do druhého čítania, otvoril by sa vysokoškolský zákon a ministerstvo školstva by získalo do septembra čas, aby mohlo odstrániť nespravodlivosť pri vyberaní poplatkov od študentov denného štúdia. Rosová tvrdí, že predloženie návrhov, ktoré by riešili problémy spoplatňovania študentov, nie je úlohou pre poslancov, ale pre profesionálnych legislatívcov z ministerstva školstva.

Elektronická registrácia účasti poslancov neprešla

Poslanci sa v parlamente naďalej nebudú registrovať elektronicky. Zákonodarcovia dnes neschválili návrh novely rokovacieho poriadku podpredsedu KDH Daniela Lipšica. Zákonodarcovia sa podľa nej mali registrovať prostredníctvom hlasovacej karty, a to dva razy denne, vždy pred a po 14. hodine.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci už predminulý týždeň posunuli do druhého čítania novelu rokovacieho poriadku predsedu NR SR Pavla Pašku a podpredsedu NR SR Miroslava Číža. Tá hovorí, že podpisy na prezenčných listinách by mali každý deň podpisovať overovatelia z radov poslancov. Paška chce hľadať kompromis na výslednej podobe novely, aby vyhovovala všetkým politickým stranám v NR SR.

Neprešiel ani Radičovej návrh pre ženy s deťmi

Zákonodarcovia dnes neschválili ani novelu zákona o dani z príjmov podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej. Ženám s deťmi chcela uľahčiť prihlasovanie sa na dôchodkové poistenie. Novela mala predĺžiť platenie poistného štátom za osoby starajúce sa o dieťa aj na šesťtýždňové obdobie pred očakávaným pôrodom.

Budúce mamičky vtedy nastupujú na materskú dovolenku, štát však za nich v súčasnosti odvádza poistné na dôchodky až od narodenia dieťaťa. Novela predpokladala, že ak sa tehotná žena prihlási do 30 dní pred očakávaným pôrodom na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne, štát za ňu bude odvádzať dôchodkové poistenie aj za obdobie šiestich týždňov pred pôrodom. Teraz sa musia matky prihlásiť kvôli dôchodkovým odvodom v Sociálnej poisťovni do 15 dní od narodenia dieťaťa, čo komplikuje ich situáciu po pôrode.

SkryťVypnúť reklamu

Radičová zároveň navrhovala, aby si zamestnávateľ mohol zahrnúť do daňových výdavkov na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie aj náklady na zabezpečenie starostlivosti o deti svojich zamestnancov. Chcela tak motivovať zamestnávateľov, aby zamestnancom prispievali na zabezpečenie starostlivosti o deti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu