Bratislava 2. júla (TASR) - V minulom roku študovalo na slovenských vysokých školách 220.059 študentov, čo znamenalo rekordný počet a medziročný nárast o päť percent. Slovenskí občania z celkového počtu študentov tvorili 97,6 percenta. Vyplýva to z výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2007, ktorú vládny kabinet vzal dnes na vedomie.
Externe študovalo 37,8 percenta slovenských vysokoškolákov. Na treťom stupni vzdelávania bolo v minulom roku 9792 slovenských doktorandov, ďalších 573 bolo zo zahraničia.
"Za nedostatok súčasného stavu je potrebné považovať pretrvávajúcu nízku mobilitu študentov a zamestnancov, ako aj nízky podiel zahraničných študentov na našich vysokých školách. Za ostatné roky je však trend v tejto oblasti pozitívny," konštatuje v dokumente rezort školstva.
Minuloročný priemerný plat zamestnanca verejnej vysokej školy bol podľa správy 22.256 Sk (734 eur), čo znamenalo oproti roku 2006 7,6-percentný nárast. Priemerný plat vysokoškolského učiteľa verejnej vysokej školy bol 28.822 Sk (951 eur) a plat profesora verejnej vysokej školy 41.245 Sk (1361 eur).
Podpora vysokoškolskej vedy a techniky v rámci finančných prostriedkov vyčlenených na vysoké školstvo v kapitole ministerstva predstavovala 1,183 miliardy Sk (39 miliónov eur), čo znamenalo zvýšenie o 1,5 percenta.
Maximálna mesačná výška sociálneho štipendia v akademickom roku 2006/07 bola 6900 Sk (227 eur), v aktuálnom školskom roku vplyvom zvýšených súm životného minima narástla na 7200 Sk (237 eur) pre osobu študujúcu mimo miesta trvalého pobytu.
Vysokoškolské vzdelávanie poskytovalo celkovo 20 verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy. K vzniku novej vysokej školy v minulom roku na Slovensku nedošlo, vláda pritom neudelila štátny súhlas na pôsobenie ako súkromná vysoká škola piatim právnickým osobám.
Na činnosť škôl mala vplyv rozsiahla novela zákona o vysokých školách, ktorá do účinnosti vstúpila 1. septembra. Novela upravila ustanovenia o poskytovateľoch vysokoškolského vzdelávania, sociálnej podpore študentov, posilnení výskumu na vysokých školách prostredníctvom špecializovaných pracovísk, ako aj o akreditačnom procese.