BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Pri nehodách s hromadným postihnutím osôb budú môcť privolaní zdravotníci používať tzv. triediace karty. Tie by pritom mali slúžiť ako akýsi záznam zhodnotenia zdravotného stavu postihnutej osoby.
Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o záchrannej zdravotnej službe, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.
Do karty by sa pritom mali zapísať všetky potrebné informácie, malo by z nej byť jasné, o akého pacienta ide a aké zranenia má. "Karty budú obsahovať základné údaje, ktoré sa na mieste nehody vypíšu a pacient tak môže byť ihneď transportovaný do zdravotníckeho zariadenia," povedal minister zdravotníctva Richard Raši. Podľa neho tak bude celý proces prehľadný, rýchly a efektívny. Samotná vyhláška pritom ustanovuje vzor a obsah karty. Hromadné nehody sú nehody, kde počet osôb so závažným ohrozením zdravia alebo bezprostredným ohrozením života je tri a viac.
Návrh rieši aj problematiku operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, jej priestorové, materiálno-technické a personálne vybavenie. Príjem a spracovanie tiesňového volania by malo byť zabezpečené nielen z linky 155 ale aj z linky 112. Navrhovaná zmena súvisí podľa rezortu s potrebou zjednotiť telefónne číslo tiesňového volania v rámci integrovaného záchranného systému ako aj v rámci štátov Európskej únie. Materiál sa zároveň venuje priestorovému, materiálno-technickému a personálnemu vybaveniu staníc záchrannej zdravotnej služby ako aj ambulancií záchrannej služby a spresňuje označenie ambulancie ako dopravného prostriedku. Na Slovensku by podľa vyhlášky malo fungovať 264 pozemných staníc záchrannej zdravotnej služby a šesť staníc pre vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Tie by mali sídliť v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Poprade a v Žiline.
Vyhláška nadväzuje na novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe, o ktorej by mal v stredu hlasovať parlament. Podľa nej už nebude povinné zriaďovať zásahové strediská. Prax totiž ukázala neopodstatnenosť a nevyužiteľnosť zásahových stredísk, operačné stredisko tiesňového volania ho tak bude môcť obísť a v prípade potreby priamo vyšle ambulanciu záchrannej zdravotnej služby na zásah. Novela zároveň spresňuje povinnosti operačných stredísk, ministerstvu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dáva možnosť ich kontrolovať a stanovuje pre ne sankcie. Ďalšou zmenou zákona je dĺžka uchovávania zvukového záznamu tiesňového volania, ktorá sa predĺžila zo súčasných 10 na 20 rokov. Novela taktiež stanovuje, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú mať povinnosť používať iba ambulancie s platným technickým osvedčením.