PREŠOV 2. júla (SITA) – Prácu policajtov, ktorí pôsobia v rómskych osadách a komunitách vo funkcii špecialistov hodnotili dnes policajti z Prešovského kraja na výročnej porade. Ako informoval zástupca krajského riaditeľa Policajného zboru v Prešove Karol Korpáš, projekt sa začal ako pilotný pred tromi rokmi, na začiatku vybrali osady a komunitu, kde si to bezpečnostná situácia najviac vyžadovala.
Boli to osady Rakúsy, Hranovnica, Podsádok, Lomnička, Jarovnice, Chminianske Jakubovany, Ostrovany a rómska komunita v meste Levoča. Po roku projekt vyhodnotili ako úspešný a od roku 2007 sa stal rutinnou záležitosťou. Na Slovensku sa tejto činnosti venuje 118 policajtov, na teritóriu Prešovského kraje ich je 26.
Na dnešnom hodnotení sa stretli policajní špecialisti so starostami obcí a zástupcami rómskych organizácií. Všetci sa zhodli na zmysluplnosti takejto práce, počty policajtov by chceli zvýšiť až o sto percent. Padli tu návrhy, že väčšia pozornosť by sa mala venovať deťom, ktoré vybiehajú z osád na hlavné komunikácie a spôsobujú dopravné nehody. Starostovia navrhujú, aby sa tejto téme venovali policajti na dopravnej výchove v školách. Zatiaľ v začarovanom kruhu sa pohybujú policajní špecialisti pri riešení úžery. Podľa ich skúseností poškodené osoby po čase odvolajú svoje výpovede a iba niekoľko prípadov je na súde.
Riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Jarovniciach v okrese Sabinov Marek Petrík pôsobí v najväčšej rómskej osade na Slovensku, kde je oficiálne prihlásených 3 800 Rómov, ich počet sa však odhaduje na 4 500. Policajné oddelenie má vyčlenených dvoch policajtov – špecialistov pre prácu s komunitami, ktorí majú na starosti okrem jarovnických Rómov aj osadu vo Svini s približne 900 Rómami. Petrík si skúsil činnosť policajného špecialistu v Ostrovanoch. Každá osada je podľa neho iná, rôzna je aj mentalita osadníkov.
Policajní špecialisti majú v popise práce pomáhať Rómom pri komunikácii s inštitúciami, pri vybavovaní žiadostí a dokladov, v kontakte so školou, zdravotnými sestrami, komunitnými strediskami. Rómovia ich vnímajú ako „svojich policajtov.“ Venujú sa prevencii, organizujú prednášky a vplývajú na správanie sa Rómov v osadách. To však neznamená, že pri výkone služby nemusia riešiť potýčky medzi Rómami, krádeže v obci, poškodzovanie lesa pri rúbaní stromov na čierno na kúrenie. Ako uviedol ďalej Petrík, najkritickejšia situácia je v období vyplácania sociálnych dávok. V júni na seba zaútočili v Jarovniciach dve znepriatelené rodiny. „V osade sa do seba pustilo asi 500 Rómov, hádzali kameňmi, v rukách mali vidly, motyky, ako väčšinou - asistoval pri tom alkohol,“ pripomenul posledný vážnejší zásah Petrík. Všeobecne však policajti špecialisti majú k Rómom bližšie a konflikty vedia riešiť operatívnejšie.