SME

Pravidlá na cestách sa zmenia, stúpnu pokuty

Vodiči, chodci či cyklisti sa budú od októbra riadiť novými pravidlami cestnej premávky. Chodci na prechode nebudú môcť telefonovať či počúvať hudbu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Vodiči, chodci či cyklisti sa budú od októbra riadiť novými pravidlami cestnej premávky. Parlament to dnes schválil v novom zákone, ktorý by podľa vlády mal prispieť k väčšej bezpečnosti na slovenských cestách.

V obciach sa zníži maximálna povolená rýchlosť na 50 kilometrov za hodinu, vodiči budú musieť po celý rok svietiť a za neprimeranú rýchlosť či jazdu pod vplyvom alkoholu budú vyššie pokuty.

Vláda od zákona očakáva vyššiu bezpečnosť na cestách. Do roku 2010 by totiž mala krajina v súlade so záväzkom voči EÚ znížiť počet smrteľných nehôd na polovicu v porovnaní s rokom 2001, v ktorom zomrelo viac než 600 ľudí. Vlani si pritom nehody vyžiadali 627 životov.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o zmenách na cestách si môžete prečítať
v špeciálnej prílohe denníka SME v stredu

Zvýšili pokuty

Nový zákon sprísni postihy za dopravné priestupky. Najvyššia pokuta, do 40.000 korún a zákaz šoférovať na päť rokov, bude po novom hroziť vodičovi, ktorý odmietne skúšku na alkohol. Za jazdu v podnapitom stave budú môcť policajti udeliť pokutu do 30.000 korún a za prekročenú rýchlosť do 25.000 korún. Doposiaľ bol maximálny postih 15.000 korún.

Na diaľniciach a rýchlostných cestách mimo miest a dedín sa zvýši minimálna povolená rýchlosť na 80 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo doposiaľ to bolo 50 kilometrov za hodinu.

Maximálna rýchlosť na diaľniciach bude 130 km/h, možno ju zvýšiť dopravnou značkou.

Okrem celoročného svietenia sa zmena dotkla aj telefonovania. Vodiči môžu telefonovať počas jazdy iba so súpravou handsfre. Tento zákaz sa nebude vzťahovať na určité skupiny vodičov, ktorí plnia úlohy, pri ktorých je nevyhnutné počas jazdy telefonovať, dorozumievať sa vysielačkou a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Vodiči musia povinne používať zimné pneumatiky v prípade, že na vozovke bude sneh, ľad alebo námraza. Zimný dezén musia mať za spomínaných podmienok osobné a úžitkové vozidlá do 3,5 tony, a to na všetkých nápravách. Nákladné automobily a autobusy budú mať povinnosť používania zimných pneumatík od 15. novembra do 31. marca.

Chodci nemôžu na prechode počúvať hudbu

Poslanci napokon súhlasili aj s návrhom Rafaela Rafaja (SNS), ktorý presadil, aby chodci pri prechádzaní cez vozovku nemohli telefonovať či počúvať hudbu napríklad vďaka mp3 prehrávačom.

Minister vnútra Robert Kaliňák pochybuje, či v praxi bude toto opatrenie vykonateľné. Novinárom neodpovedal, prečo sa schválil takýto zákaz, keď šoféri môžu v aute počúvať hudbu či telefonovať s handsfree sadou. "Otázku položte poslancom, ktorí to navrhli... Minister je už len doprovodným vozidlom v rámci schvaľovania,“ povedal novinárom po hlasovaní Kaliňák. Podľa neho sankcie za porušenie tohto zákazu vyriešia vo vykonávacích predpisoch, ktoré budú nadväzovať na dnes schválený nový cestný zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nových pravidiel budú príslušníci Policajného zboru dokumentovať len nehody, kde došlo k zraneniu alebo úmrtiu, respektíve ak škody na majetku prekročia 120.000 Sk. Doteraz robili výjazdy k nehodám so škodou nad 81.000 Sk.

Z pôvodného návrhu vypadol zákaz jazdy kamiónov v piatok medzi 16.00 h a 20.00 h, naopak, pribudol plošný zákaz predbiehania sa kamiónov medzi sebou na rýchlostných komunikáciách na celom Slovensku. Kamióny však celoročne nebudú jazdiť v nedeľu od 00.00 do 22.00 h.

Mimo obce musia mať cyklisti prilbu

Nový zákon o cestnej premávke tiež zavádza povinnosť nosenia ochrannej prilby pre cyklistov počas jazdy mimo obce a pre chodcov nutnosť byť mimo obce označený reflexným prvkom. Cyklisti do 15 rokov budú povinní nosiť prilbu aj v obci.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem hasičov a zdravotníkov budú mať po novom právo prednostnej jazdy aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), predseda Najvyššieho súdu SR, predseda Ústavného súdu SR a generálny prokurátor SR. Oproti pôvodnému návrhu zákona sa vypustilo prednostné právo jazdy predsedov vyšších územných celkov. Vozidlo s právom prednostnej jazdy a vozidlo, ktoré sprevádza, majú pri čerpaní pohonných látok prednosť; pritom nemusia používať zvláštne výstražné znamenie.

Parkovať na chodníku sa môže

Parkovanie na chodníkoch zostane dovolené, pokiaľ voľný priestor pre chodcov dosahuje šírku najmenej 1,5 m.

Poslanci zmenili pôvodný návrh rezortu vnútra týkajúci sa kontroly originality. Tá bude povinná tak ako v súčasnosti len pri prihlasovaní motorového vozidla dovezeného z cudziny, pri výmene podvozku alebo karosérie. Poslanec Peter Pelegrini avizoval, že na jeseň sa bude zákon novelizovať a zavedie sa plošná podmienka kontroly originality.

SkryťVypnúť reklamu

So znením zákona súhlasilo 80 poslancov koalície. Opozícia sa pri hlasovaní väčšinou zdržala, hoci v rozprave poslanec SDKÚ Martin Pado pripustil, že koalícia počas rokovania v parlamentných výboroch vyhovela väčšine požiadaviek opozičných poslancov.

Predseda KDH Pavol Hrušovský chcel v zákone presadiť, aby poslanci pri dopravných priestupkoch už neboli chránení poslaneckou imunitou. Jeho iniciatívu však koaliční zákonodarcovia nepodporili.

Nový zákon podľa Kaliňáka bojuje proti cestným pirátom, chráni všetkých slušných vodičov a nie je o pokutách. Kritizoval opozíciu, že jeho návrh zákona nepodporila. Myslí si, že ide o povrchný prístup opozície a do určitej miery pokrytectvo. "Naznačili, že obete na cestách sú im ľahostajné,“ dodal šéf rezortu. Poslanci prijali, že kontrola originality bude povinná len pri prihlasovaní vozidla dovezeného z cudziny, pri výmene podvozku alebo karosérie, čo platí aj dnes. Poslanec Peter Pelegrini avizoval, že na jeseň sa bude zákon novelizovať a zavedie sa plošná podmienka kontroly originality. Kaliňák potvrdil, že sa k tomu vrátia. Podľa neho kontrola originality je vynikajúca vec, zvyšuje počet nájdených áut, ktoré boli ukradnuté. "Keby bola zadarmo, nemá s ňou problém nikto,“ domnieva sa Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon by po podpísaní prezidentom mal nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2008.

Z blogu Jozefa Drahovského

  • Zákon o premávke na pozemných komunikáciách je schválený - čo prináša

  • Zimné pneumatiky a logika

  • Zvýšenie minimálnej rýchlosti na diaľnici

Niektoré zmeny nového cestného zákona v SME

  • Šoféri v obciach spomalia

  • O snehu sa bude licitovať

  • Zelenáči za volantom už nebudú dva roky v skúške

Výber zmien

RÝCHLOSŤ

  • maximálna rýchlosť v obci sa zníži na 50 zo súčasných 60 kilometrov za hodinu. Výnimkou sú diaľnice a rýchlostné cesty v obciach, kde sa po novom bude môcť jazdiť rýchlosťou až 90 km/h, namiesto súčasných 80 km/h.

  • zvyšuje sa minimálna povolená rýchlosť na diaľniciach mimo obce zo súčasných 50 km/h na 80 km/h. V obci sa po diaľnici bude môcť jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.

  • maximálna povolená rýchlosť na diaľnici a rýchlostnej ceste mimo obce bude naďalej 130 km/h, ale pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony bude možné zvýšiť povolenú rýchlosť prostredníctvom dopravnej značky. Najvyššia povolená rýchlosť autobusov sa na diaľniciach zníži na 100 km/h zo súčasných 110 km/h.

  • pre nákladné vozidlá sa povolená rýchlosť na diaľnici zvýši na 90 km/h z terajších 80 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

POKUTY

  • najvyššia pokuta stúpne na 40.000 korún z 15.000 Sk a zákaz šoférovania z dvoch na päť rokov; v blokovom konaní sa pokuta bude môcť vyšplhať až na 20.000 Sk.

  • pokuty nad 2000 korún sa budú môcť aj odpracovať, za každú hodinu verejných prác sa z pokuty odpočíta 100 korún.

POVINNOSTI ÚČASTNÍKOV CESTNEJ PREMÁVKY

  • vozidlá budú musieť svietiť počas celého roka, zatiaľ čo doposiaľ sa povinnosť vzťahovala na obdobie od 15. októbra do 15. marca.

  • vodiči budú musieť jazdiť výlučne na zimných pneumatikách, ak na cestách bude súvislá vrstva snehu či námraza. Nákladné vozidlá budú musieť používať zimné pneumatiky aj na cestách bez snehu v období od 15. novembra do 31. marca.

  • cyklisti budú musieť jazdiť mimo obce po ceste s prilbou, pre cyklistov do 15 rokov bude táto povinnosť platiť aj v obci.

  • nákladné autá s hmotnosťou nad 7,5 tony nebudú môcť na diaľniciach predbiehať iné vozidlá; doposiaľ nemohli predbiehať na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou.

  • nákladné autá s hmotnosťou nad 7,5 tony a aj autá s hmotnosťou nad 3,5 tony, ktoré ťahajú príves, budú mať počas letných mesiacov zakázanú jazdu po diaľnici a ceste I. triedy v prvý deň sviatkov a aj v sobotu medzi 7:00 a 19:00, ak bol piatok bežný pracovný deň.

  • celoročne budú mať tieto vozidlá zakázané jazdiť v nedeľu, prípadne posledný deň sviatkov, výnimkou bude čas medzi 22:00 a polnocou.

  • v prípade, že sviatok trvá len jeden deň, zákaz jazdy platí v čase od 16:00 do 20:00.

  • v súčasnosti platia obmedzenia v nedeľu od 00:00 do 22:00 a cez letné prázdniny od 7:00 do 20:00.

  • chodci budú mať zakázané telefonovať a počúvať volkmen pri prechádzaní cez cestu

  • poľnohospodárska či lesná technika bude môcť jazdiť po cestách I. triedy len vtedy, ak majiteľ dostane výnimku od polície; výnimka bude platiť rok.

SkryťVypnúť reklamu

OSTATNÉ

SkryťVypnúť reklamu
  • vodiči nebudú musieť k nehode volať policajtov, ak sa pri nej nikto nezraní a škoda nepresiahne hodnotu 120.000 korún.

  • záujemcovia o vodičský preukaz na nákladné automobily či autobusy budú musieť podstúpiť psychologické vyšetrenie.

  • otvára sa priestor, aby absolventov autoškoly neskúšali policajti, ale kontrolóri s licenciou.

  • naďalej bude možné parkovať na chodníkoch, ale mal by na nich ostať voľný priestor široký 1,5 metra.

SkryťVypnúť reklamu

ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu