Bratislava 3. júla (TASR) Parlamentná debata o odvolaní nezávislého poslanca Pavla Minárika z postu predsedu výboru pre kultúru a médiá sa opäť otočila na diskusiu o politickej minulosti Vladimíra Mečiara, Vladimíra či Františka Mikloška. Podľa Mečiara György (George) Soros investoval do politickej zmeny na Slovensku v roku 1998 20 miliónov dolárov. Soros to mal povedať pri preberaní čestného doktorátu na Univerzite Komenského v Bratislave.
Mečiar dnes na záver siedmeho dňa 24. schôdze Národnej rady SR čítal z tajného dokumentu SDK z roku 1997, ktorý popisoval stratégiu ako ho odstaviť od moci. "Fyzická likvidácia Mečiara zatiaľ nie je vhodná," uvádza sa v dokumente, ktorý je podľa Mečiara autentický. V procese diskreditácie HZDS mali byť kľúčové ekonomické faktory a umelé vytvorenie sociálneho napätia. Položiť slovenské hospodárstvo mali pomôcť významní ekonomickí hráči zo Západu. "Nie je to hanba pre celý štát a pre vás, že ste sa predávali ako predajné dievky?" kričal Mečiar do pléna.
Podľa Mečiara vykonal Mikloško počas politickej kariéry jediný pozitívny krok, keď podporil sviečkovú manifestáciu v roku 1988. Mikloško na čele Slovenskej národnej rady v rokoch 1990-1992 a Vladimír Palko ako námestník Federálnej bezpečnostnej informačnej službe podľa Mečiara systematicky pracovali na diskreditácii osôb, ktoré boli v prospech vyhlásenia samostatného Slovenska. V tomto kontexte Mečiar obhajoval pôsobenia Ivana Lexu na čele SIS. Minárikovo odvolanie Mečiar odôvodnil tým, že o rozdelení parlamentných funkcií sa politici dohodli v prospech strán nie osôb, skupín či skupiniek.
Viac ako hodinový prejav Mečiara označil Mikloško za brilantný. "Ak tomu veríte skláňam sa pred vami, je to úžasné, taká pamäť," ocenil vystúpenie politického oponenta a dodal, že v nasledujúci deň by ho možno doplnil o ďalšie obrazy. Ako poznamenal, bolo by vhodné porovnať písacie stroje, ktorými bol napísaný údajný tajný dokument SDK a list Gauliedera, ktorým sa vzdáva mandátu.
Podľa Mikloška je jeho dostatočnou politickou zásluhou, že bol tri razy pri páde Mečiarovej vlády. "Po treťom páde sa Slovensko konečne začalo otáčať k západným štruktúram," argumentoval. Mečiarovi pripomenul kauzu zbavenia mandátu poslanca Františka Gauliedera. Predseda ĽS-HZDS oponoval, že Gauliederov list, ktorým sa vzdal mandátu, je pravý, čo mal potvrdiť aj Gaulieder. Nezávislý poslanec sa nazdáva, že jeho účinkovanie počas novembra 89 ostro kontrastuje s Mečiarovým. "Ja som bol na novembrových barikádach, vy ste prišli v januári 1990, dovtedy ste tichučko čakali," zaspomínal si.
"Mikloško pomáhal zachraňovať Slovensko pred týmto patologickým javom," komentoval Palko Mečiarovo vystúpenie. Spoločne s kolegami z pripravovanej strany Konzervatívni demokrati Slovenska zdôraznil, že miesto predsedu výboru prináleží opozícii, nie konkrétnej strane. Minárik si myslí, že o jeho opozičnom postoj nemožno pochybovať.
S pribúdajúcim časom sa nálada v riedko zaplnenej sále vyostrovala a bola poznačená množstvom osobných invektív. Viacerí poslanci vrátane Mečiara, Palka či Minárika prekročili stanovený desaťminútový limit na vystúpenie, ale predseda parlamentu Pavol Paška ich neprerušil. O odvolaní či zotrvaní Minárika na čele výboru rozhodnú poslanci v piatok 4. júla.