Bratislava 4. júla (TASR) - Históriu výskumu a využívania výpočtovej techniky v Slovenskej akadémii vied (SAV) dokumentuje Minimúzeum vo Výpočtovom stredisku SAV v Bratislave, ktoré má v súčasnosti 550 exponátov. Vybudoval ho dlhoročný pracovník Ústavu technickej kybernetiky (ÚTK) SAV a neskôr Výpočtového strediska SAV Štefan Kohút.
Po celé roky zbieral Štefan Kohút fragmenty počítačov, ktoré ukončili prevádzku v SAV a popri svojej hlavnej pracovnej náplni vytvoril expozíciu histórie výskumu a používania počítačov v akadémii, a to v kontexte vývoja počítačov vo svete. Medzi prvými používateľmi počítačov na Slovensku od roku 1963 boli práve pracovníci SAV. Išlo o počítač prvej generácie ZRA-I, vyrobený v továrni Carl Zeiss Jena, ktorý bol inštalovaný v Ústave technickej kybernetiky SAV, ale slúžil aj iným ústavom akadémie.
Neskôr to boli počítače druhej generácie GIER, postupne počítače Siemens, EC1045 a SMEP a po roku 1989 PC - osobné počítače. V rokoch 1967-72 vyvinuli na ÚTK SAV prvý československý riadiaci počítač tretej generácie RPP-16, ktorý slúžil na riadenie výrobných procesov so širokým nasadením v praxi. Jeho funkčná vzorka č.1 je súčasťou expozície, zapožičalo ju Slovenské národné múzeum. Samostatné obdobie v používaní počítačov ústavmi SAV predstavujú analógové počítače (AP3M a MEDA) a hybridné počítače (APRM-GIER a PACER 600). Toto všetko zdokumentoval v expozícii Minimúzea výpočtovej techniky Štefan Kohút.
V roku 2005 expozíciu doplnili o analógové počítače MEDA a číslicové počítače SMEP, ktoré dodali už iní pracovníci a ústavy SAV. V roku 2007 expozíciu Minimúzea rozšírili o mechanické počítacie stroje. Bol vypracovaný popis vystavených exponátov a zverejnený na webovej stránke Výpočtového strediska SAV, čím sa zavŕšilo budovanie expozície.
Dokumentom histórie sú aj kópie osemdielneho televízneho seriálu "Osem dní v jednej pracovni", ktorý zobrazuje stav počítačov z roku 1975 s víziami ich ďalšieho rozvoja do roku 1990. Druhý film ako exponát Minimúzea je 12-minútová snímka Počítače z Oravy, ktorá dokumentuje vývoj počítača RPP 16. Tieto filmy používajú pri exkurziách. Exponátom Minimúzea vo Výpočtovom stredisku SAV sa stala aj trojzväzková kronika z rokov 1973-1981, ktorá popisuje históriu kolektívu Počítačového laboratória ÚTK SAV.
Za vybudovanie Minimúzea výpočtovej techniky vo Výpočtovom stredisku SAV, ktoré je veľmi vhodné aj pre poučenie mladej generácie, Štefan Kohút nedávno získal Cenu SAV za popularizáciu vedy.