Slovensko v roku 2010 ako krajinu s inou kvalitou a iným obrazom sľúbil dnes premiér Robert Fico, ktorý chce vyhrať ďalšie voľby a presadiť svoju víziu až do roku 2030.
Pripomenul, že by bolo veľkou chybou zužovať cieľ vládnutia len na dosiahnutie ďalšieho volebného víťazstva. "Súčasná vláda musí mať aj inú, podstatne dôležitejšiu ambíciu, urobiť v roku 2006 až 2010 všetko pre to, aby sa naši ľudia rýchlejšie priblížili k životnej úrovni vyspelých krajín EÚ," zdôraznil.
Na hodnotení dvoch rokov vládnutia za účasti celej politickej reprezentácie vrátane prezidenta, predsedu parlamentu a zástupcov štátnych úradov znovu zaútočil na pravdepodobného víťaza budúcich maďarských volieb, stranu FIDESZ.
"Je legitímnym právom slovenskej vlády, aby s maximálnou ostražitosťou sledovala extrémne nacionalistické politické sily, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou u nášho južného suseda môžu dostať k vládnej moci ... je šokujúcim zistením, že opozičný kandidát na slovenského prezidenta prijal bez komentára podporu vyjadrenú maďarskou politickou stranou FIDESZ," zdôraznil Fico a pripojil sa tak k Slotovej kritike Ivety Radičovej.
Ani s vládou terajšieho maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya však Ficov kabinet nemá bezproblémové vzťahy, hoci premiér dnes pripomenul, že sa plánuje s predsedom maďarskej vlády čoskoro stretnúť. Šéf koaličnej SNS Ján Slota tento týždeň obvinil maďarskú tajnú službu, že zinscenoval prípad napadnutia študentky maďarskej národnosti na Slovensku. Obe krajiny si tiež dlhodobo vymieňajú názory pre postavenie národnostných menšín.
Chce byť ešte sociálnejší Vláda Roberta Fica sa v druhej polovici svojho volebného obdobia chce ešte viac zamerať na sociálne opatrenia.
Tvrdil však, že nové dávky či príspevky neohrozia hospodársky rast. Fico pritom opäť zaútočil na opozíciu, ktorej vytkol odmietanie lisabonskej zmluvy v parlamente a údajné spochybňovanie zavedenia eura od budúceho roku.
"Je teraz na vláde, aby zabezpečila, že ľudia budú mať z pozitívneho rastu hospodárstva aj úžitok," vyhlásil premiér počas slávnostného hodnotenia doterajšieho vládnutia.
Vládne strany Smer, SNS a HZDS sa tento týždeň dohodli, že na nové sociálne programy kabinet vynaloží sedem miliárd korún. Prilepšiť by chceli dôchodcom, rodinám s deťmi či zdravotne postihnutým.
Fico tvrdil, že jeho vláda sa snaží skombinovať hospodársky rast s ideou sociálneho štátu tak, aby sa na Slovensku "dalo podnikať" a "oplatilo žiť". Sľuboval, že kabinet neprijme žiadne opatrenie, ktoré by mohlo hospodársky rast zastaviť.
Chyby vraj neboli Za uplynulého dvojročného vládnutia súčasného kabinetu neprišlo k žiadnemu zlyhaniu demokratických inštitúcií, ani k zásadnej chybe v hospodárskej a sociálnej politike. Vláda podľa premiéra postupuje v súlade s programovým vyhlásením, pričom sa nenaplnila ani jedna z katastrofických prognóz z roku 2006.
Dane na Slovensku sa podľa Fica počas jeho vlády zvyšovať nebudú. "Nezvyšovali sme, a ani nebudeme zvyšovať žiadne dane. Práve naopak," povedal Fico. Slovensko podľa premiéra bude v roku 2010 hospodársky fungovať ako dobre namazaný stroj. "Máme na to všetky predpoklady, vrátane vlády, ktorá neprijme žiadne opatrenie predstavujúce akúkoľvek prekážku alebo obmedzenie hospodárskeho rastu," dodal Fico. Premiér zdôraznil, že za súčasný hospodársky rast Slovenska treba poďakovať najmä ľuďom, ktorí pracujú kvalifikovanie za nižšie mzdy ako vo vyspelých európskych krajinách. "Vláda musí teraz zabezpečiť, aby mali ľudia z vysokého hospodárskeho rastu aj úžitok. Ľudia štátu, štát ľuďom," zdôraznil Fico.
Opäť spomínal elektrinu a plyn Premiér počas svojho príhovoru nezabudol pripomenúť, že výdavky občanov na elektrinu a zemný plyn predstavujú najvyšší podiel na všetkých výdavkov pri porovnaní s ostatnými členskými štátmi Európskej únie. "Táto téma je pre súčasnú vládu akútnejšia a citlivejšia, lebo štát nemá kontrolu nad slovenskou energetikou. Všetko bolo v minulosti sprivatizované za obzvlášť nevýhodných podmienkach pre štát," povedal Fico. Aj preto podľa neho vláda v stredu schválila možnosť výraznejšej regulácie cien elektrickej energie, plynu a tepla.
Regulačný úrad tak pri schvaľovaní cenových návrhov energetických monopolov bude musieť pozerať aj na kúpyschopnosť slovenských obyvateľov. "Nie sme za deformáciu trhové hospodárstva a prostredia, ale vidíme priestor na to, aby pri obrovských ziskoch monopolov nedošlo k navyšovaniu cien energií, hoci na svetových trhoch tieto ceny stúpajú," dodal Fico.
Súčasná úroveň centrálnej parity bude podľa predsedu vlády významne ovplyvňovať aj výšku definitívneho konverzného kurzu. "Už dnes je úspechom stanovenie novej centrálnej parity na úrovni 30,126 SKK/EUR, ktorá bude rozhodujúcim spôsobom vplývať na definitívny konverzný kurz," povedal v piatok pri hodnotení dvojročného pôsobenia súčasnej vlády jej premiér. Zároveň dodal, že stanovenie konverzného kurzu blízko pri centrálnej parite možno považovať za dôležitý príspevok k zhodnoteniu úspor a príjmov ľudí, pričom takýto krok nepoškodzuje ani podnikateľský sektor. "Ide o skutočný úspech," vyhlásil.
Premiérov Smer si dva roky pred parlamentnými voľbami v prieskumoch verejnej mienky udržiava preferencie nad 40 percent, čo by mu mohlo vystačiť na zostavenie budúcej vlády len s jednou stranou. Na budúci rok však koalíciu čaká prijatie novej európskej meny, ktorá sa u časti obyvateľstva spája s obavami zo zdražovania. To by podľa niektorých analytikov mohlo premiérovu popularitu ohroziť.
Chorobami vzdelávacieho systému na Slovensku sú vraj veda a výskum Chorobami vzdelávacieho systému na Slovensku sú podľa premiéra Roberta Fica veda a výskum. Uviedol to počas dnešného hodnotenia dvojročného pôsobenia vládneho kabinetu.
Vyššiu kvalitu systému chce zabezpečiť "stabilizáciou pedagogického zboru," uviedol. Zároveň plánuje zamerať sa aj na selekciu "kvalitných vysokých škôl od kvázi vysokých škôl, ktoré neposkytujú svojou kvalitou ani vzdelanie na stredoškolskej úrovni." Posledným cieľom v oblasti školstva je prepojenie požiadaviek výroby so stredoškolským vzdelávaním, vyhlásil. "Všetko ostatné je len otázkou zdrojov," dodal.
Podľa Výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2007 dosiahlo šesť verejných vysokých škôl stratu, 20 hospodárilo v hlavnej činnosti s vyše 38-miliónovým ziskom. Vysokoškolské vzdelanie vlani poskytovalo 20 verejných vysokých škôl, 10 súkromných vysokých škôl a tri štátne vysoké školy. V roku 2007 nevznikla žiadna nová vysoká škola, štátny súhlas na pôsobenie ako súkromná vysoká škola vláda neudelila vlani piatim právnickým osobám.
Opozičnými politikmi a médiami sa nenecháme očierňovať Opozičnými politikmi, ktorí sa mohli prejavovať osem rokov, novinármi, ktorí robia opozičnú politiku a samozvanými politológmi, ktorí pôsobili ako poradcovia bývalej vlády, sa nenecháme očierňovať, uviedol dnes Fico.
Opozície sa premiér opäť spýtal, ako sa na Slovensku prejavilo 300 miliárd korún, ktoré podľa neho predstavujú hodnotu majetku sprivatizovaného bývalou vládou. Opozícia porušila podľa Fica i princíp širokej dohody v zásadných politických otázkach, ako je napríklad schvaľovanie Lisabonskej zmluvy.
Fico odmietol súčasný postoj opozície k zavedeniu európskej meny, ktorá podľa neho odmieta akýmkoľvek spôsobom pridať pomocnú ruku k dosiahnutiu tohto cieľa. Nazdáva sa tiež, že schválený tlačový zákon platí i bez toho, aby ho niekto politicky zneužíval a Slovensko zaradil ku krajinám s najväčšou slobodou slova na svete.
"Nesmie sa opakovať kupovanie poslancov Národnej rady SR s cieľom zabezpečiť väčšinu, ako to bolo v predchádzajúcom volebnom období," uviedol ďalej Fico. Pripomenul, že strany opozície sa rozkladajú a politici z opozičných klubov odchádzajú. "To je cesta k nestabilite, to je priame ohrozenie nášho základného cieľa," povedal.