Východná 5. júla (TASR) - Prvé národopisné slávnosti piesní a tancov v podtatranskej obci Východná sa uskutočnili 3. júla 1953. Zúčastnili sa na nich tanečníci, ľudové hudby a speváci zo siedmich obcí, prevažne susediacich s Východnou. Prvým predsedom prípravného výboru bol Michal Lehotský, zanietený osvetár a dlhoročný vedúci folklórnej skupiny Kriváň vo Východnej.
V roku 1955 prerástli miestne slávnosti vo Východnej do celookresných. Nový názov Slávnosti vo Východnej dostala už celoslovenská prehliadka v roku 1956. Tristo účinkujúcich vtedy predviedlo na záver spoločné vystúpenie. Slávnosti vo Východnej postupne nadobúdali na význame so stúpajúcou kvalitou folklórnych súborov a skupín. Stali sa významnou prehliadkou ľudového umenia. V roku 1967 prvýkrát sprostredkovala ich prenos televíznym divákom v zahraničí Intervízia.
V tom istom roku ministerstvo kultúry premenovalo slávnosti na Folklórny festival vo Východnej (FFV). V roku 1968 mohli jeho návštevníci spoznať aj klenoty iných národných kultúr, a to prostredníctvom zahraničných súborov.
Rok 1969 bol pre festival neprajný, neuskutočnil sa pre zákaz všetkých hromadných akcií kvôli infekčnej nákaze v regióne.
Festival vo Východnej sa neuskutočnil ani v roku 2006, lebo nebol dostavaný amfiteáter. Pôvodný zbúrali v roku 2005 hneď po festivale. Náhradou za vlaňajší FFV boli vystúpenia ľudových kolektívov v Pribyline pri Liptovskom Hrádku. FFV je vrcholnou prehliadkou vzácnych hodnôt klenotnice slovenskej kultúry.