Bratislava 6. júla (TASR) - Jeden a pol milióna Sk (49.511 eur) rozdelia medzi 29 projektov na voľnočasové aktivity určené pre ľudí so zdravotným postihnutím v rámci grantového programu Vykročme si v ústrety. Komisia ich vyberala zo 116 uchádzačov o príspevok z programu Konto Orange, kde mohli získať grant do výšky 70.000 Sk (2311 eur).
Zámerom programu je prispieť, aby hendikepovaní spoluobčania odkázaní na pomoc druhých mali možnosť aktívne a plnohodnotne tráviť voľný čas. Významným faktorom pri udelení grantu bol stupeň integrácie ľudí s postihnutím. Uspeli najmä projekty, pri ktorých sú do prípravy a realizácie čo najviac zapojení ľudia so zdravotným postihnutím. Žiadosti zaslalo množstvo dobrovoľníkov, rodinných príslušníkov hendikepovaných, domovy sociálnych služieb (DSS), špeciálne základné a stredné školy i ďalšie subjekty. Najviac projektov pripravili obyvatelia Bratislavského (27) a Prešovského (24) kraja, najmenej žiadostí doručili z Trenčianskeho kraja (4).
V projekte "Aj my vieme hrať futbal" zorganizujú za pomoci zdravých detí turnaj v halovom futbale pre špeciálne školy v prešovskom regióne a pozvú naň aj deti z poľských špeciálnych škôl. Jeho zámerom je popularizácia halového futbalu medzi postihnutými a zdravými deťmi, spoznávanie ľudí z iných miest a krajín, i učenie sa vzájomnej tolerancii. Počas letných prázdnin zorganizuje Autistické centrum Andreas v Bratislave tvorivé dielne s názvom Vymeňme si dresy, ktoré svojimi aktivitami spoja autistické a intaktné deti i mládež. Pod odborným vedením lektorov sa účastníci oboznámia s maľovaním na sklo a hodváb, tvorbou z hliny a s inými výtvarnými technikami. Ich práce budú podkladom na grafické spracovanie a tlač pohľadníc či kalendára. Súčasťou spoločných aktivít bude prehliadka priestorov centra, kde predkladatelia hravou formou návštevníkom sprostredkujú, aké to je ocitnúť sa v koži autistu.
Zväz telesne postihnutej mládeže zorganizuje na Slnečných jazerách v Senci pre hendikepovaných ľudí kurz potápania s možnosťou získať medzinárodný certifikát. Voda dáva týmto ľuďom slobodu a má blahodarné účinky na organizmus. Predkladatelia projektu sa preto rozhodli spojiť príjemné s užitočným, zdravotne postihnutým umožnia nové zážitky a plnú integráciu, keďže vo vode a pod ňou nebude nikto poznať rozdiel medzi nimi a zdravými. Organizácia muskulárnych dystrofikov SR plánuje pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím súťaž v hre boccia a iné športové, kultúrne i vzdelávacie aktivity.
DSS Rosa v Bratislave pre svojich mentálne postihnutých mladých ľudí bývajúcich na internáte chce vytvoriť filmový klub. Bude sa stretávať raz za týždeň pri projekcii filmu i besede o ňom. Moderátorom bude študentka filmovej vedy na Vysokej škole múzických umení a v spolupráci s liečebnou pedagogičkou bude sprievodcom filmu. Cieľom projektu je využitie filmu ako prostriedku pre výchovu k univerzálnym ľudským hodnotám i kultúrny zážitok pre zmysluplne strávený voľný čas zdravých a postihnutých ľudí.
Projektom "Bicykel je zdrojom zábavy" chce DSS Hestia v Pezinku kúpiť bicykle pre postihnutých i zdravých obyvateľov domova a s klientmi z DSS Merena v Modre organizovať športové popoludnie - súťaž na bicykloch i v atletických disciplínach. Podujatie zakončí spoločná opekačka v prírodnom prostredí Harmónie aj so zámerom nadviazať nové kamarátstva.
V pracovno-socializačnom bratislavskom centre Lepší svet plánujú v spolupráci so študentmi Akadémie umení v Banskej Bystrici letný umelecký workshop pre dospelých s mentálnym postihnutím a mladých zdravých ľudí z verejnosti. Pod odborným dohľadom akademického maliara Miroslava Cipára bude v skupinách prebiehať interaktívna práca s keramikou, drevom, bronzom, papierom, farbami, modelovacími hmotami, drobným materiálom, silikónom, akrylom alebo ofsetom. Workshop slávnostne ukončia vernisážou s prezentáciou výtvorov, ktoré natrvalo umiestnia na stenách, plote a v záhrade centra.