Banská Bystrica 6. júla (ČTK) - Včelári ešte pred ukončením hlavnej sezóny hlásili lepšiu znášku ako v minulom roku.
Z jedného úľa doteraz najčastejšie vytočili okolo 40 až 50 kilogramov sladkej pochutiny. Aj preto sa pravdepodobne nebudú meniť ani ceny medu, tvrdili včelári oslovení ČTK.
"Tento rok je skutočne nadpriemerný. Veľmi dobrá znáška bola aj z repky aj z agátu," povedal včelár Jozef Bariak z firmy SlovBees vo Vígľaši. Podľa Dušana Dedinského z Bratislavy sú znášky sú veľmi dobré, avšak niektorým včelárom vyhynulo cez zimu veľa včelstiev a museli ich na jar nahradiť. "Tí, čo mali po zime rodiny, sú na tom veľmi dobre," uviedol však Dedinský.
Zatiaľ čo si včelári pochvaľovali najmä dobrú znášku agátového a repkového medu, množstvo medu z kvetov ovocných stromov a lipy podľa nich bolo priemerné.
Spracovatelia zatiaľ ponúkajú za med podľa druhu a kvality od 40 do 70 korún za kilogram, čo je rovnaká cena ako vlani. Včelári s menším množstvom včelstiev preto často radšej ponúkajú svoj med priamo zákazníkom približne za dvojnásobnú cenu.
"Nemá zmysel predávať obchodníkovi agátový med za 70 korún, keď v obchode stojí aj štvornásobne viac," tvrdil včelár Štefan Gladiš z Fiľakova.
Spracovateľské firmy však nižšie ceny, než aké by chceli včelári, odôvodňujú lacnejším medom z dovozu a tlakom obchodných reťazcov. Na med privezený zo zahraničia sa v tomto roku spoľahla napríklad firma SlovBees, ktorá podľa Bariaka žiadny med od slovenských včelárov vykupovať nebude.
Podľa niektorých odborníkov však med dovezený napríklad z tropických krajín nie je príliš kvalitný a prítomnosť peľu z exotických rastlín môže vyvolávať u niektorých ľudí alergické reakcie. Iné štúdie naopak spochybňujú kvalitu medu od domácich včelárov.