Bratislava 6. júla (TASR) - V tejto súvislosti poukázal v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 na odchody poslancov tak z KDH, ako aj z SDKÚ-DS. Pripomenul, že ich opúšťajú preto, lebo tieto strany nenapĺňajú svoje elementárne programové ciele.
Šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský je presvedčený, že z parlamentu sa vytráca slušnosť, zodpovednosť a vážnosť poslaneckého mandátu. "Ak chceš oprieť politickú kultúru o takých predsedov strán, ktorí sa ani nevedia slušne vyjadrovať a robia hanbu, ako chceme budovať politickú kultúru v parlamente na ľuďoch, ktorí ju sami nereprezentujú?" obrátil sa s otázkou na podpredsedu Smeru-SD.
Na odchody zákonodarcov z poslaneckých klubov sa však nepozerá ľahkovážne, keďže to podľa neho nesvedčí o ich vyspelosti a dobrej politickej kultúre k strane, za ktorú kandidovali. Hrušovský sa domnieva, že parlamentná demokracia by nemala byť o sile moci, ale o harmónii hodnôt. "Z parlamentu ste urobili mocenský nástroj, ktorým cez väčšinu chcete presadiť len vašu pravdu. Prestal byť menej tolerantný k opozícii a veľkorysý k akejkoľvek politickej diskusii," poznamenal.
Hrušovský: Sociálny štát je ilúziou
Paška oponoval, že opozícia doteraz nebola schopná ponúknuť žiadnu hodnotovú programovú alternatívu, ale len dva roky strašila ľudí a rozprávala o nedemokratickosti. "Nie ste schopní nájsť reálny program a hodnoty, na základe ktorých chcete s vládnou koalíciou zviesť súťaž," zdôraznil. Jeho predchodca vo funkcii šéfa parlamentu vysvetlil, že v politike je niekedy potrebná vytrvalosť a trpezlivosť, "tú prejavuje aj KDH a trúfame si byť alternatívou voči vašej nezodpovednej politike voči budúcej generácii," konštatoval.
Predseda NR SR rovnako nesúhlasil s názorom Hrušovského, že koalícia vytvorila ilúziu sociálneho štátu. "Ak vážne hovoríš, že tento program nenapĺňa predstavy ľudí, tak si skutočne nevážite päť a pol milióna ľudí na Slovensku, pretože až 67 percent z nich je po dvoch rokoch spokojných," podčiarkol. Poukázal na skutočnosť, že tak súčasná vláda, ako aj jej program a parlament majú dôveru ľudí. Hrušovský naopak vidí dôveryhodnosť verejnosti iba v tom, že počas dvoch predchádzajúcich rokov nemuseli prijať žiadne zásadné opatrenia.
Za najdôležitejšie považuje Paška v najbližších rokoch to, aby sa program a vízie vlády pretransformovali do realizovateľných právnych noriem a zároveň privíta, ak príde s reálnou alternatívou aj opozícia.
Belousovová: Za kauzou Malinovej je maďarská tajná služba
Dôkazov o tom, že kauzu Hedvigy Malinovej spustila maďarská tajná služba, je veľmi veľa. Uviedla to dnes podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
"Zlé vzťahy sú, ale príčinou je oficiálna maďarská vláda, ktorá podporuje vznik maďarskej autonómie. Žijeme v epoche po Kosove, tu platí zákon silnejšieho. Na to Maďari hrajú," uviedla Belousovová. Dobré vzťahy s Maďarskom podľa nej budú vtedy, keď zabudnú, že existuje nejaký Felvidék, že existuje Uhorsko a prebudia sa z 19. storočia do 21.
"Vzťahy s Maďarskom sú naozaj zlé, ale môžu za to obe strany," povedal v relácii podpredseda KDH Martin Fronc. "Ak viete, že za kauzou Malinová je maďarská tajná služba, tak prečo nekonáte," vyzval Fronc podpredsedníčku SNS.
Belousovová tiež potvrdila, že predseda SNS Ján Slota chce kandidovať do Európskeho parlamentu (EP). "Aby bránil slovenské národné záujmy," uviedla.
Rovnako sa o kreslo v EP bude uchádzať aj Martin Fronc.
SNS je spokojná s balíčkom
Koaličná SNS je spokojná s dohodou na sociálnych opatreniach pre budúci rok, na ktorých sa uplynulý týždeň na koaličnej rade dohodli lídri vládnych strán. "Sociálne balíčky, ktoré navrhli aj naši koaliční partneri, nie sú v rozpore s programom SNS. Je to dobré pre všetkých voličov, takže my sme to podporili," uviedla podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová.
Lídri koaličných strán sa v utorok dohodli napr. na vyplatení vianočných príplatkov k dôchodkom na konci tohto roka, posunutí valorizácie dôchodkov z 1. júla na 1. januára 2009, zvýšení detských prídavkov o 100 Sk (3,3 eura) mesačne či podpore výstavby špeciálnych ubytovacích zariadení určených pre týrané matky s deťmi či obete prírodných katastrof. Práve posledný návrh, na ktorý by mala byť vyčlenená približne 1 miliarda Sk (33 miliónov eur), vyšiel z dielne SNS.
Pri väčšine dohodnutých opatrení ide podľa Belousovovej o pasívne opatrenia, pričom SNS chcela navrhnúť aj nejaký aktívny prvok sociálnej politiky. Ide podľa nej práve o výstavbu bytov pre ľudí, ktorí sa môžu ocitnúť v núdzi. Prioritou národniarov do ďalšieho obdobia je však aj výstavba štartovacích bytov pre mladých. "Tá miliarda, to je len taký rozbeh a samozrejme v tom budeme pokračovať aj v ďalších rokoch," zdôraznila podpredsedníčka SNS.
Keď sa ekonomike darí, treba určite pomáhať aj sociálne slabším, reagoval podpredseda opozičného KDH Martin Fronc. "O tom niet pochýb a v tom sa zhodneme. Akurát si myslím, že toto je také zaliepanie očí za to, že sa potom staráte o vašich bohatých podnikateľov," domnieva sa poslanec Národnej rady (NR) SR.
Svedčí o tom podľa neho aj navrhované zvýšenie prídavku na dieťa vo výške 100 Sk, čo sú približne 3 eurá. "Tieto tri mince, to je prídavok na dieťa ?" spýtal sa Fronc. KDH podľa neho navrhovalo zvýšenie tohto prídavku až o sumu 500 Sk (16,5 eura). "Takéto rozdávanie, to je marketing, ktorý sa vám zatiaľ darí, ale žiaľbohu nepomáha ľuďom," vytkol vládnej koalícii Fronc.
Podľa podpredsedníčky SNS však sociálna politika nie je mariáš. "Ja by som vás mohla prebiť a poviem, že dám aj 1000 Sk (33 eur) na dieťa, ak ekonomika na to má. My dávame toľko, koľko ekonomika utiahne," reagovala na výhrady Belousovová.