SME

Chronológia rómskych azylových exodov

Bratislava 24. apríla (TASR) - Krátko po zrušení vízovej povinnosti zo strany Európskej únie (EÚ) obnovili slovenskí Rómovia svoju azylovú turistiku ...

Bratislava 24. apríla (TASR) - Krátko po zrušení vízovej povinnosti zo strany Európskej únie (EÚ) obnovili slovenskí Rómovia svoju azylovú turistiku do krajín únie. TASR v tejto súvislosti prináša stručnú chronológiu rómskych exodov.

Prvé migrácie Rómov v rámci Európy sa podľa jedného z najuznávanejších odborníkov na rómsku problematiku v Európe Jeana-Pierra Liégoisa datujú od 14. storočia. Veľké migračné vlny boli zaznamenané v druhej polovici 19. storočia a v 60. a 90. rokoch 20. storočia - migrácia Rómov z Juhoslávie a Rumunska do Nemecka, množstvo emigrantov smerovalo aj do Severnej Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Za hlavné príčiny migrácie Rómov považuje Liégois deportáciu, vyhnanstvo, fyzické tresty, mučenie a represálie každého druhu, nútené usídľovanie, perzekúcie, ale často i snahu obchodovať a udržiavať kontakty medzi jednotlivými rómskymi rodinami žijúcimi v rôznych krajinách Európy.

-- november 1993: Len približne 30 percent slovenských Rómov v Českej republike malo v tomto období vystavené základné identifikačné doklady, ostatní sa zdržiavali v ČR ilegálne ako slovenskí občania žijúci v cudzej krajine.

-- september 1997: Počas prvých siedmich mesiacov tohto roku požiadalo o politický azyl úrady Veľkej Británie 1095 Rómov zo Slovenska. Útek zo svojej krajiny Rómovia odôvodnili fyzickými útokmi.

-- október 1998: O azyl vo Veľkej Británii požiadalo v tomto roku 1256 slovenských občanov rómskeho pôvodu, z nich 472 tvorili základní žiadatelia, zvyšok ich rodinní príslušníci. Od 8. októbra 1998 zaviedla Británia vízovú povinnosť pre občanov SR. Niekoľko týždňov predtým boli imigračné úrady na londýnskom letisku Heathrow preplnené stovkami Rómov žiadajúcich o politický azyl, ktorí uvádzali, že na Slovensku na nich útočia skinheadi. K 1. októbru 1998 požiadalo o azyl v Belgicku 542 slovenských Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

-- júl 1999: Asi 210 rómskych utečencov zo Slovenska priletelo do Helsínk lietadlom z Prahy a Budapešti, aby tu získali politický azyl. Celkový počet slovenských Rómov vo Fínsku tak dosiahol od začiatku roka vyše 1000, pričom väčšina z nich prišla s tvrdením, že ušli pred prenasledovaním.

-- Švajčiarsko bolo ďalšou európskou krajinou, kde sa slovenskí Rómovia pokúsili požiadať o azyl. Hŕstka Rómov však narazila na neprekonateľnú prekážku, keď im imigračné úrady vôbec nepovolili vstup do krajiny.

-- august 1999: Po zavedení vízovej povinnosti voči SR zo strany Fínska sa slovenskí Rómovia usilovali o získanie azylu v Belgicku.

-- október 1999: Skupinu Rómov, ktorým v Belgicku zamietli žiadosť o udelenie azylu, za prísnych bezpečnostných opatrení vyhostili z krajiny. V Belgicku, ale aj v iných krajinách vyvolal vlnu protestov spôsob, akým sa vyhostenie uskutočnilo. Polícia v meste Gent prilákala Rómov "za účelom doplnenia spisov", pričom ich zadržala a eskortovala do uzavretého centra pri bruselskom letisku.

SkryťVypnúť reklamu

-- november 1999: Koncom novembra zaznamenali úrady v Dánsku výrazný nárast rómskych žiadateľov o azyl zo SR. Od začiatku januára do konca novembra zaregistrovali v Dánsku 686 žiadateľov o azyl zo SR, pričom imigračný úrad rozhodol pozitívne len v prípade jednej päťčlennej rodiny. S platnosťou od 30. novembra zaviedlo Dánske kráľovstvo dočasnú vízovú povinnosť pre občanov Slovenska v snahe zastaviť prílev Rómov do krajiny.

-- december 1999: O politický azyl v Nórsku žiadalo 230 občanov SR. Nórsko v obavách z príchodu ďalších slovenských "turistov" zaviedlo od polnoci na 7. decembra časovo neobmedzenú vízovú povinnosť voči SR.

-- apríl 2000 - Belgická vláda rozhodla o dočasnom zavedení vízovej povinnosti pre občanov SR. Dôvodom na takýto krok bol znepokojujúci nárast počtu slovenských žiadateľov o azyl. Vízová povinnosť vstúpila do platnosti 13. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

-- november 2000 - Rekordný počet dosiahol počet žiadostí slovenských Rómov o azyl v Českej republike. Počet žiadostí za rok 2000 bol vyšší ako súčet za roky 1993 - 97. Do novembra 2000 dosiahol v Českej republike počet slovenských žiadateľov 704 osôb.

15. marca 2001 - Ministri vnútra krajín EÚ schválili v Bruseli zoznam krajín, ktorých občania nebudú na cestách do EÚ potrebovať víza. Na zoznam sa dostalo aj Slovensko. Výnimku tvoria Veľká Británia a Írsko, ktoré vízovú povinnosť voči Slovensku nezrušili. Niektorí slovenskí ministri vyslovili obavy, že zrušenie vízovej povinnosti by mohlo motivovať Rómov k obnoveniu azylovej turistiky.

--apríl 2001 - Počas prvých 20 aprílových dní požiadalo v Belgicku o azyl 108 slovenských Rómov. Rómovia však priznali, že ich žiadosti boli vybavené veľmi rýchlo a v Belgicku dostávali len potravinové lístky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


10

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9

Sportnet

Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu