SME

Počet transplantácií srdca sa zdvojnásobil

Transplantácií by však mohlo byť ešte viac, ak by bol lepšie zosúladený systém odberu orgánov.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Ján Krošlák)

Bratislava 7. júla (ČTK) - Počet transplantácií srdca sa vlani v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zdvojnásobil. Operácií by však mohlo byť ešte viac, ak by bol lepšie zosúladený systém odberu orgánov.

Vyplýva to z vyjadrenia ústavu, ktorý má transplantácie srdca na starosti. Od prvej transplantácie srdca v niekdajšom Československu uplynie v stredu 40 rokov.

V minulom roku lekári transplantovali srdce 22 ľuďom. Napriek nárastu operácií ich bolo stále menej, než je európsky priemer, povedala ČTK hovorkyňa Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave Ivana Šoóšová.

SkryťVypnúť reklamu

"V porovnaní s Českou republikou a Rakúskom, čo sú krajiny kultúrne a geograficky blízke Slovensku, je frekvencia odberov orgánov od zomrelých darcov u nás dvoj- až trojnásobne nižšia," vysvetlila príčiny. Vzhľadom na počet obyvateľov Slovenska by nové srdce malo získať ročne aspoň 30 ľudí, dodala.

Ešte väčšie ťažkosti s hľadaním vhodných darcov pociťujú špecialisti na detskú chirurgiu. "Ročne by bolo potrebné na Slovensku transplantovať srdce trom až piatim deťom. Realita je taká, že celkovo sme od roku 1998 odtransplantovali päť detí," povedal ČTK riaditeľ bratislavského Detského kardiocentra Pavol Kunovský.

S hľadaním vhodných orgánov pre pacientov v detskom veku však majú ťažkosti aj najvyspelejšie krajiny sveta, dodal šéf centra, v ktorom minulý týždeň prvýkrát na Slovensku nahradili lekári detskému pacientovi časť funkcií srdca moderným prístrojom.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z dôvodov nižšieho počtu odberov orgánov bola doposiaľ podľa Šoóšovej slabšia koordinácia zdravotníkov. Transplantácia srdca je pritom možná len do štyroch hodín od nájdenia vhodného darcu. V budúcnosti by mala situáciu zlepšiť podľa ministerstva zdravotníctva sieť transplantačných koordinátorov, ktorá by odber mala zefektívniť.

Menej príjemnou stránkou transplantácií je, že pacienti svoj život predĺžia vďaka tragédii iných ľudí. Väčšina vhodných darcov sú totiž podľa Šoóšovej obete dopravných nehôd či úrazov.

V Československu po prvý raz transplantovali srdce pred 40 rokmi

História transplantácií srdca v bývalom Československu sa začala písať pred štyridsiatimi rokmi, 9. júla 1968. Tento prvý pokus o náhradu chorého srdca za zdravé však lekárom v Bratislave nevyšiel, a tak éru transplantácií začal až v roku 1984 pražský Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Tento rok v máji v ňom vykonali už tisícu transplantáciu srdca v Česku. Na Slovensku zaznamenali stú transplantáciu srdca od roku 1998 v apríli tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú transplantáciu srdca na svete urobil v juhoafrickom Kapskom Meste profesor Christian Barnard 3. decembra 1967, čím začal celosvetové preteky v pokusoch o náhradu tohto životne dôležitého orgánu.

Len osem mesiacov po Barnardovi sa o to isté v Bratislave pokúsil tím vedený akademikom profesorom Karolom Šiškom. Päťdesiatročná pacientka Šarlota Horváthová prišla do nemocnice v kritickom stave. Mala ťažko postihnuté obličky, pľúca i pečeň. Srdce asi štyridsaťročného muža, ktoré jej voperovali, síce začalo pracovať, ale vydržalo len asi päť hodín (Barnardov pacient Louis Washkansky prežil 18 dní). Úmrtnosť na začiatku transplantácií bola totiž vysoká a len asi sedem percent pacientov prežilo dlhšie než jeden rok. Zlom priniesol až v 80. rokoch liek Cyklosporinm ktorý uľahčil chorým prijatie cudzieho orgánu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek neúspechu sa pionierska bratislavská transplantácia považovala za obrat v domácej lekárskej vede. Zostala taktiež jediným pokusom až do 31. januára 1984, kedy pražský IKEM uskutočnil nielen prvú úspešnú československú náhradu srdca, ale i prvý úspešný zákrok vo východnej Európe. Pacient, vtedy štyridsaťštyriročný technik Josef Divina, ktorý svoju telesnú zdatnosť odhadoval tak na 60 percent tej pôvodnej, žil po operácii 13 a pol roka. Zomrel 7. júna 1997 na zlyhanie obličiek, vyvolaného dlhodobou farmakologickou záťažou organizmu.

Od prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku uplynulo tento rok desať rokov. Uskutočnili ju v noci z 20. na 21. marca 1998 lekári bratislavského Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Minulý rok na Slovensku vykonali 22 výkonov, čím sa krajina priblížila k európskemu priemeru. Tento rok v apríli sa lekárom podarila už celkovo stá transplantácia srdca.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku sa srdcia transplantujú v dvoch centrách - v Prahe a v Brne. IKEM si už od začiatku udržuje postavenie najväčšieho pracoviska zameraného na srdcové operácie. Od roku 1984 majú za sebou viac ako 688 transplantácií srdca, ročne ich uskutočnia 30 až 40. Tento rok v máji tu úspešne vykonali celkovo tisícu transplantáciu srdca v Česku.

Centrum kardiovaskulárnej a transplantačnej chirurgie v Brne robí transplantácie od roku 1992. Na konte má tretinu všetkých transplantácií, teda už viac než 310. Ročne ich brnenskí lekári vykonajú okolo 20, minulý rok napríklad transplantovali 25 sŕdc. Centrum tiež ako jediné vykonáva transplantácie sŕdc aj u detí.

Pre súčasnú transplantáciu platí, že päť rokov po výkone prežíva asi 65 až 70 percent pacientov, zhruba polovica žije dokonca desať rokov. V 80. rokoch to bolo o 20 percent horšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 078
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 659
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 371
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 151
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 445
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Inter Bratislava - Dziki Varšava: LIVE STREAM zo zápasu Severoeurópskej ligy ENBL

Sledujte s nami LIVE STREAM zo zápasu semifinále Severoeurópskej ligy ENBL: BK Inter Bratislava - Dziki Varšava.


Belgický cyklista Tim Merlier.

Tradičné preteky vo Flámsku a Holandsku majú úplne rovinatý profil a o triumf tak bojovali šprintéri.


TASR
Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu