BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Školenie afganských zdravotníkov na Slovensku pokračuje bez problémov a podľa plánu. Pre agentúru SITA to povedal iniciátor a supervízor projektu Narwan Habib, ktorý pochádza z Afganistanu.
Dvaja lekári a zdravotná sestra po zaškolení rozbehnú v afganskom hlavnom meste Kábul gastroenterologické centrum. To vznikne z prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci v nemocnici Wazir Akbar Chan, kde sú lekári a sestra zamestnaní. V rámci projektu zakúpia aj moderný endoskopický prístroj.
Lekári by sa mali naučiť robiť gastroskopie a kolonoskopie, v týchto oblastiach získajú po školení aj certifikát, povedal ďalší zo školiteľov Štefan Hrušovský. Starší zo zdravotníkov, ktorý vyštudoval v bývalom Sovietskom zväze, už predtým endoskopoval, mladší, ktorý získal atestáciu v Afganistane, podobný zákrok pred príchodom na Slovensko ešte nerobil. Sestra, ktorá po kurze takisto získa certifikát, zvládne všetky techniky spojené s podobnými vyšetreniami.
Teoretické znalosti už lekári majú, teraz nasleduje prax. Sestra už vie prístroj zapojiť, jeden z lekárov už aj vyťahoval kolonoskop, čo je časť zákroku, pri ktorej prebieha diagnostika, tvrdí Narwan Habib. Ten im poskytol aj starší model endoskopu, aby si natrénovali prácu s ním. Jazyková bariéra nie je problémom, lekárska terminológia je rovnaká a inak sa dorozumejú anglicky, prípadne rusky či perzsky. Na odbornú prípravu zdravotníkov dohliada aj ďalší gastroenterológ Marian Batovský. Ako sa zhodli pedagógovia, zdravotníci sa veľmi snažia, majú silnú motiváciu.
V prvej etape tohto projektu odcestoval Narwan Habib po 25 rokoch do Afganistanu, aby vybral lekárov. Po fáze školenia bude nasledovať zakúpenie prístroja a zaškolenie dvoch technikov, ktorých vyberie afganské ministerstvo zdravotníctva. V novembri by sa mal projekt ukončiť, prístroj by sa mal dostať do Kábulu. Zdravotníci budú následne školiť ďalších kolegov, nemocnica Wazir Akbar Chan by sa tak mala stať referenčným centrom pre gastroenterológiu.
Afganské zdravotnícke zariadenia nemajú prístroje, ktoré by umožnili kvalitnú diagnostiku. V približne päťmiliónovom Kábule je v súčasnosti len jedno gastroenterologické centrum a pracuje sa v ňom so značne zastaranými prístrojmi. Ľudia sú často nútení vycestovať za zdravotnou starostlivosťou do zahraničia, najčastejšie do Pakistanu a Indie. Druhou možnosťou je liečba v súkromných klinikách, ktoré sú modernejšie. Je to ale finančne nákladné a pre mnohých úplne nedostupné. Vo Wazir Akbar Chan by mali dostať funkčnú a štátnu zdravotnú starostlivosť zadarmo. Nemocnicu postavili v 70-tych rokoch minulého storočia ako pomoc bývalého Československa, uviedol pre agentúru SITA programový manažér Hamid Omed zo Spoločnosti ľudí dobrej vôle.
Nový moderný prístroj poskytuje možnosť nielen diagnostických, ale aj intervenčných zákrokov. Bude mať zatiaľ dve sondy - gastroskopickú na vyšetrenie pažeráku, žalúdku a dvanástnika a kolonoskopickú na vyšetrenia hrubého čreva. Postupne sa dá pridať ešte päť. Prístroj dokáže zastaviť krvácanie, odobrať vzorky, odstrániť rozličné nádory a zistiť prítomnosť helikobaktera pylori. Stáť by mal okolo troch miliónov korún. Celkové náklady na projekt, na ktoré získali grant zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, sú viac ako 5,365 milióna korún.
ky;sy;bl