Bratislava 7. júla (TASR) - Nové obchodno-ekonomické oddelenia (OBEO) pri slovenských zastupiteľských úradoch (ZÚ) by sa mali v najbližšom období otvoriť v teritóriách s vysokým potenciálom rozvoja vzájomného obchodu. K nim podľa ministerstva hospodárstva (MH) patrí Rusko, Ukrajina, krajiny Balkánu, východnej a juhovýchodnej Ázie.
Počas tohto roka preto plánuje rezort hospodárstva rozšírenie siete OBEO o Vietnam a Indonéziu. "Vietnam postupne získava vážnosť a dôveru medzinárodného spoločenstva. Z pohľadu rozvoja vzájomnej spolupráce so SR existujú reálne predpoklady na jej zvyšovanie," pripomína ministerstvo s tým, že v roku 2006 bola podpísaná Dohoda o hospodárskej spolupráci a v štádiu rozpracovania sú tiež dohody o podpore a ochrane investícií, ako aj o zamedzení dvojitého zdanenia. Ako najperspektívnejšia oblasť kooperácie sa javí účasť slovenských podnikov na výstavbe energetických investičných celkov či modernizácii a rozširovaní železničnej siete.
"Indonézia predstavuje rozsiahly trh s veľmi dôležitým postavením v regióne a s vysokým hospodárskym rastom. Napriek geografickej vzdialenosti, rozdielnosti tradícií a kultúry predstavuje táto krajina pre SR dôležitého partnera s veľkým potenciálom pre umiestnenie výrobkov ťažkého strojárenstva, chemického a automobilového priemyslu, ale i poľnohospodárstva," argumentuje MH SR.
V správe o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí v roku 2008, ktorú ministerstvo zahraničných vecí predložilo na najbližšie rokovanie vlády, sa uvádza, že v posledných troch rokoch zaznamenalo SR v zahraničnom obchode postupné zlepšovanie obchodnej bilancie. V uplynulom roku sa dosiahol rekordný výsledok, keď sa pasívne saldo zahraničného obchodu znížilo o 53,9 miliárd Sk (1,78 mld. eur) na 21,4 miliárd Sk (707,04 miliónov eur). "K nemu nemalou mierou prispeli aj OBEO a s ich pomocou získaní exportéri a investori v SR, ktorí sa následne stali významnými vývozcami," konštatuje rezort hospodárstva.
V ďalšom roku plánuje zriadiť takéto oddelenia v Argentíne, Líbyi, na Kube a v Rusku, v roku 2010 sa majú otvoriť ďalšie OBEO v Gruzínsku, Los Angeles (USA) a Thajsku.
Argentína je podľa ministerstva z hľadiska obchodno-ekonomickej spolupráce jednou z kľúčových krajín v Latinskej Amerike. S Kubou viažu SR tradičné obchodné vzťahy z minulosti. "Kuba postupne zlepšuje svoje hospodársko-politické postavenie na trhu v karibskej oblasti. Pozitívnym faktom je i nedávne zrušenie sankcií EÚ voči nej," uvádza sa v materiáli.
Ako ďalej MH pokračuje Jekaterinburg (Rusko) je tretím najdôležitejším priemyselným mestom v Ruskej federácii. Kľúčovým teritóriom v regióne Afriky je Líbya. Počas minuloročnej návštevy premiéra Roberta Fica líbyjská strana deklarovala svoju pripravenosť preinvestovať na Slovensku 20 miliárd USD (386,3 miliardy Sk). "V tomto smere je zriadenie OBEO v Líbyi viac ako nevyhnutné," podčiarklo ministerstvo. Možnosti spolupráce sa črtajú v oblasti diverzifikácie ropných rezerv, v plynárenskom a leteckom sektore, budovaní infraštruktúry a v rozvoji liečebnej a kúpeľnej starostlivosti.
Zámer otvorenia OBEO v Los Angeles nadväzuje na hospodársky význam Kalifornie patriacej k najväčším ekonomikám sveta.
Ministerstvo hospodárstva k 1. januáru tohto roka riadilo v zahraničí 49 obchodno-ekonomických oddelení pri zastupiteľských úradoch a generálnych konzulátoch v zahraničí a Konzulárnom úrade v Padove. Okrem toho malo svojich vyslaných zamestnancov na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli a na Stálej misii SR pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Paríži.